«نود اقتصادی»:وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نحوه نادرست اجرای یک دستور قضایی در باره بستن یک برنامه نرم افزاری موجب خدشه دار شدن اعتماد عمومی شده است .

محمد جواد اذری جهرمی در نشست با اعضای اتاق بازرگانی ایران افزود: مقام قضائی در روز های اخیر یک دستور قضایی برای بستن یک برنامه نرم افزاری اسرائیلی صادر کرد هرچنداعتقاد داریم، اسرائیل بد است و نباید ابزارهای آن را داشته باشیم؛ نحوه ناصحیح اجرای این دستور قضائی موجب خدشه دار شدن اعتماد عمومی شده است.

وی ادامه داد: خدشه دارشدن اعتماد عمومی خیلی مطلوب نیست و بعد می گوییم پیام رسان های داخلی رشد کند درحالی که یک دستور درست با اجرای بد موجب بی اعتمادی شده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه شاید بخشی از سخنانی که می گویند، دولت مانع توسعه کسب و کارها است ،حرف درستی باشد، افزود: اما در افکار عمومی چنین جا افتاده که هرجا اتفاق و کمی و کسری است مقصر دولت است اما در حوزه مسئولیت هر قوه مستقل است.

آذری جهرمی با تاکید بر لزوم حل موانع استارتاپ‌ها خاطرنشان کرد: شروع به کار این کسب و کارها به دلیل موانع دست ‌و پاگیر زمانبر است و حتی روال انحلال این شرکت‌ها هم حداقل سه ماه زمان می‌برد، استارت‌آپ‌ها ممکن است در 90 درصد مورارد شکست بخورند اما روند انحلال آنها به حدی دشوار است که اقدام به این کار نمی‌کنند، ممکن است بعدها برای آنها ایجاد مشکل شود.

آذری جهرمی گفت: وضعیت دولت الکترونیک در کشور مطلوب نیست و ما در این زمینه برای رفع مشکلات با سازمان امور استخدامی جلسات مفصلی داشته ایم.

وی گفت: رئیس جمهوری بر اجرای دولت الکترونیک تاکید ویژه دارند و در ۴ جلسه ای که داشتند ما را خطاب قرار دادند که اجرای دولت الکترونیک در کشور به کجا رسید.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما نیز بر این اولویت تاکید داریم و باید دستگاههای اجرایی با ما همکاری کنند، افزود: در این زمینه آسیب شناسی کرده ایم و قرار است در این مرحله با همکاری سازمان امور استخدامی، ۲۰ سرویس اولیه را که مردم بتوانند از آنها خدمات بگیرند استخراج کرده و الکترونیکی کنیم.

وی با تاکید براینکه ما در وزارت ارتباطات نسبت به تکالیف خودمان در دولت الکترونیک عقب هستیم، اضافه کرد: اما از سوی همکاری و تکالیف سایر دستگاهها نیز اوضاع خوبی نداریم و امیدواریم با تشکیل کمیته مشترک با سازمان امور استخدامی بسیاری از چالشها رفع شود.

جهرمی گفت: مطابق با مصوبات جدید دولت، دستگاههای دولتی از ایجاد شبکه برای ارائه خدمات دولتی منع شده اند و ملزم هستند که خدماتشان را بر بستر شبکه دولت الکترونیک ارائه کنند. در همین حال سازمان فناوری اطلاعات نیز اپلیکیشن دولت موبایل را طراحی و آماده کرده است که امیدواریم تا ۳ ماه آینده رونمایی شود. این دو موضوع می تواند باعث پیشرفت این پروژه ملی شود.

وی بر لزوم رفع موانع بر سر کسب و کار شرکتهای دانش بنیان و استارتاپها تاکید کرد و گفت: به دلیل موانع موجود، ۹۰ درصد استارتاپ ها در کشور موفق نیستند و یک ایده استارتاپی با مواجه شدن با پرونده مالیاتی و بیمه ای به شکست منجر می شود.

وزیر ارتباطات گفت: این درحالی است که درکشورهای دیگر، استارتاپها تا ۲ سال از مالیات معاف هستند و دولت در پرداخت بیمه آنها مشارکت می کنند. براین اساس ما نیز پیشنهاداتی را برای حمایت از استارتاپها درنظر گرفته ایم که در جلساتی با معاونت علمی و وزارتخانه های صنعت و اقتصاد، به بحث گذاشته ایم تا در نهایت بتوانیم مدل چارچوب قانونی برای کسب و کارهای نوپای ICT ایجاد کنیم.

وی همچنین خواستار بازگشت لایحه مالکیت معنوی که هم اکنون در کمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی است به دولت شد و گفت: این لایحه نیازمند اصلاح است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اجرای طرح رجیستری و گفت: همه محصول های سیم کارتخور اپل مشمول این طرح خواهند شد.

آذری جهرمی افزود: مرحله دوم طرح رجیستری از چهاردهم آذر ماه آغاز می شود و در این مرحله گوشی ها و تبلت های تولید اپل که غیر قانونی وارد کشور شوند، مشمول اجرای طرح خواهند شد.

وی از عزم جدی برای اجرای طرح خبر داد و گفت: کم کم دیگر گوشی ها نیز معرفی خواهند شد.

وزارت ارتباطات و فناوری بتازگی اعلام کرد با تصمیم کارگروه ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه، مرحله دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه (رجیستری) از چهاردهم آذرماه آغاز می شود.

این مرحله همه مدل های گوشی و تبلت آیفون (اپل) را شامل می شود و به تدریج در هفته های بعدی سایر مدل های گوشی و تبلت را زیر پوشش می گیرد.

برای ثبت و فعال سازی گوشی های مسافری براساس چهارچوب ابلاغ شده گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام می شود.

گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر یا گردشگر وارد کشور می شوند یا رومینگ خارجی دارند، به مدت 30 روز در کشور فعال است.

با اجرای این طرح، برای هیچکدام از دستگاه های گوشی و تبلت که تا پیش از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشکلی به وجود نمی آید اما پس از آن فقط گوشی هایی فعال می شود که از مبادی قانونی وارد کشور شده است.