«نود اقتصادی»:دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران ازکشف دو انبار بزرگ لوازم آرایشی و بهداشتی تاریخ مصرف گذشته که به صورت قاچاق و با برچسب  جعلی وارد کشور شده، خبر داد.

علی اکبر پور احمدنژاد،ارزش لوازم آرایشی و بهداشتی کشف شده در این دو انبار را بیش از صد میلیارد تومان دانست و توضیح داد که این اقلام، توسط عده ای سودجو و با برندهای جعلی و تقلبی وارد کشور می شد و در این انبارها افرادی با پاک کردن تاریخ انقضا و چسباندن برچسب های جدید و یا زدن تاریخ های جدید با دستگاه های تاریخ زن و همچنین بسته بندی آنها با برندهای معروف ، این محصولات قاچاق و تاریخ مصرف گذشته روانه بازار می شد.

وی، اضافه کرد: قیمت برخی از این محصولات در بسته بندی های دوتایی حدود 30 هزار تومان برای وارد کننده سودجو تمام می شد اما این افراد هر یک از این بسته ها را با قیمت 130 هزار تومان به بازار عرضه می کردند.

پوراحمدنژاد گفت: هم اکنون بیش از 80 درصد از لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می شود که به جرأت می توان گفت بیش از 50 درصد لوازم آرایشی و بهداشتی بازار از طریق قاچاق تأمین می شود که به این ترتیب با توجه به اینکه بر روی این کالاها هیچ گونه رصد استانداردی و بهداشتی انجام نمی شود، سلامت مصرف کنندگان و جامعه با استفاده از این لوازم آرایشی و بهداشتی که احتمال انتقال بیماری نیز در آن می رود با خطر جدی مواجه است.

وی افزود: بسیاری از وارد کنندگان سودجو 10 تا 20 درصد از محصولات وارداتی را از مبادی رسمی و با اسناد و مدارک مورد تأیید وارد می کنند اما بقیه محصولات را از طریق قاچاق به کشور وارد می کنند و هرگاه بخواهیم به این مرحله ورود کنیم با ارائه اسناد و مدارکی که برای آن مقدار اولیه تهیه کردند کار ما را سخت و پیچیده می کنند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران همچنین از کشف هزار و 500 کیلو تجهیزات پزشکی قاچاق به ارزش 20 میلیارد تومان از یک منزل مسکونی خبر داد.