«نود اقتصادی»:نایب رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی و ارتباطی تهران به سهم 12درصدی محصولات شرکت اپل از بازار تلفن همراه کشورمان اشاره کرد و گفت:پس از آغاز مرحله دوم طرح رجیستری تلفن همراه و از چهاردهم آذرماه حدود پنج هزارگوشی این شرکت به دلیل ورود از مبادی غیر رسمی آنتن ندارند.

فرید خلیلی، افزود:همه کسانی که بعد از چهاردهم آذرماه اقدام به خرید محصولات اپل کرده اند و گوشی های آنها با مشکل نداشتن آنتن مواجه شده است که باید طبق قانون به فروشنده مراجعه و سرنوشت گوشی خود را روشن کنند.

وی با تاکید براینکه چنین گوشی هایی که آنتن دهی آنها خاموش شده گوشی هایی هستند که از مبادی غیررسمی وارد کشور شده اند، ادامه داد: فروشندگان چنین گوشی هایی باید رضایت خریدار را جلب کرده و گوشی فروخته شده را پس و یا تعویض کنند.

خلیلی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون مراجعه ای در باره همکاری نکردن فروشندگان چنین گوشی هایی داشته اید، گفت: هنوز چنین مراجعه هایی به اتحادیه نشده است و خریداران می توانند در صورت همکاری نکردن فروشنده درباره گوشی که آنتن آن قطع شده برای شکایت به اتحادیه دستگاه های مخابراتی، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران در خیابان حافظ کوچه شهید حسنی مراجعه کرده و طرح شکایت کنند همچنین شهروندان در سایر نقاط کشور نیز به نمایندگی های اتاق اصناف مراجعه و طرح شکایت کنند تا رسیدگی شود.

نایب رئیس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی تهران درباره سایر مدل های گوشی که بتازگی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در فهرست طرح رجیستری قرار گرفته اند، نیز گفت: هنوز برآورد در این زمینه صورت نگرفته است و هفته آینده نتایج آنها نیز اعلام خواهد شد.

به گفته وی، اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در محصولات شرکت اپل موفقیت آمیز بوده است و امید است در سایر مدل ها نیز موفقیت آمیز باشد.

خلیلی به سهم بالای محصولات شرکت سامسونگ در کشورمان اشاره و خاطرنشان کرد: به دلیل سهم بالای محصولات این شرکت قدری درباره اجرای طرح رجیستری در محصولات آن نگرانی وجود دارد.

این فعال بازار تلفن همراه درباره اینکه آیا پس از اجرای طرح رجیستری تامین بازار با مشکل مواجه شده است نیز گفت: هیچ کمبودی در تامین گوشی های مدل اپل نداشته ایم و شرکت های وارد کننده اکنون با رغبت بیشتری اقدام به واردات قانونی می کنند.

طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری گوشی تلفن های همراه طرحی است که در آن گوشی های تلفن همراه کاربران بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیمکارت در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این منظور طراحی و پیاده سازی کرده است، ثبت می‌شوند که به هنگام روشن شدن در شبکه تلفن همراه کشور، این شماره سریال‌ها با زیرساخت های شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می‌شوند و اگر از مبادی رسمی وارد نشده باشند، امکان فعالیت در شبکه تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.

طرح رجیستری که یکبار در سال 1385 به مرحله اجرا درآمد و به دلیل های مختلف شکست خورد در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی های قاچاق مطرح و پیگیری شد که در فرصت این دولت و به دلیل آنکه طرحی باشد که امکان شکست در آن به شدت کاهش یابد امکان اجرایی شدن نیافت.

پس از روی کارآمدن دولت دوازدهم و انتخاب محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیرارتباطات این دولت طرح رجیستری مجدد در دستور کار قرار گرفت و مطالعات کارشناسانه آن ادامه یافت تا آنکه روز جمعه بیست و هشتم مهرماه امسال طبق گزارش ها و وعده های قبلی داده شده طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) وارد مرحله نخست خود که مرحله پایش بازار بود، شد.

مرحله پایش بازار به گفته محمدجواد آذری جهرمی تنها تلاش داشت با رصد بازار تلفن همراه کشور آمار دقیقی از انواع گوشی های تلفن همراهی که وارد کشور می شوند چه از راه قانونی و چه از راه های غیرقانونی به دست آورد و علاوه بر آن همه گوشی های فعال در شبکه تلفن همراه کشور را رجیستر کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفتم آبان ماه و در نشست خبری خود در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به مرحله نخست اجرای طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) اشاره کرد و گفت: تاکنون 60 درصد گوشی های فعال شبکه تلفن همراه کشور رجیستر شده اند.

آذری جهرمی این وعده را داد که مرحله پایش بازار تا آخر هفته دوم آبان به پایان می رسد و از ابتدای هفته سوم آبان وارد مرحله عملیاتی می شود.

وی ادامه داد: با پایان یافتن مرحله نخست وارد فاز عملیاتی و اجرایی ثبت و شناسه دار کردن گوشی های موبایل در شبکه ارتباطی کشور می شویم تا ساماندهی بازار از گوشی های قاچاق اجرایی شود.

گوشی تلفن همراه یکی از کالاهای اصلی قاچاق به کشور است که به گفته سید محمود سفار رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی گفت: قاچاقچیان گوشی های تلفن همراه سالیانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال از واردات غیرقانونی خود سود می برند.

تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود که تنها 2 میلیون دستگاه آن از طریق واردات رسمی و 2 میلیون و 300 هزار دستگاه نیز از سایر روش های وارداتی نظیر ورود همراه مسافر تامین می شود.

به گفته رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، 95 درصد تلفن های همراه موجود در بازار قاچاق است.

تازه ترین آمار گمرک از واردات تلفن همراه به کشور تا نیمه دی ماه نشان می دهد که واردات انواع گوشی های تلفن همراه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2 برابر شده است.