«نود اقتصادی»:وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس بررسی صورت گرفته در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور از مجموع روستاهای مورد بررسی قرار گرفته 34 درصد دارای سه سرویس ارتباطی هستند و 3درصد روستاها دسترسی به هیچ نوع خدمات ارتباطی ندارند.

محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در نشست بین دستگاه‌های اجرایی اصلی با توجه به ایجاد بستر خدمات اینترنت پر سرعت افزود: در چند ماه گذشته برای ایجاد شفافیت از وضعیت ارتباطی روستاهای سراسر کشور از طریق پیمانکاری نسبت به پایش 64 هزار روستا و آبادی اقدام شد که در این پایش علاوه بر وضعیت ارتباطی، وضعیت پوشش صدا و سیما و مراکز بهداشتی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در سامانه اطلاعات ارتباطی روستاهای کشور وضعیت موجود از نظر ارتباطات مشخص شده است، افزود: این بررسی در سه بخش ارتباطات ثابت، تلفن همراه و اینترنت صورت گرفت.

آذری جهرمی اظهار کرد: در مجموع مشخص شد از مجموع روستاهای مورد پایش قرار گرفته 34 درصد همه سه سرویس، 51 درصد دو سرویس، 10 درصد تنها یک سرویس و 3 درصد نیز هیچ سرویسی را ندارند.

وی گفت : 21 هزار روستایی که تا پایان سال جاری تحت پوشش ایرانسل نیستند، تحت پوشش نسل چهارم قرار می گیرند که این اقدام بزرگی است برای این روستاها که عمدتا دارای جمعیت و خانوار بالایی هستند.

اذری جهرمی با بیان اینکه همه دستگاه های دولتی می توانند از این سامانه برای طراحی خدمات استفاده کنند، تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که لایه خدمات را در روستاها فراهم کنیم چرا که فقط بردن شبکه برای روستاییان بدون خدمات، بازار مصرف را ایجاد کرده ایم درحالیکه باید سعی کنیم با بردن خدمات به روستاها آنها را توانمند سازیم.

وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات با بیان اینکه در برنامه سه ماه نخست فعالیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم هزار دستگاه خودپرداز را در روستاهای سراسر کشور مستقر کردیم، گفت: این اقدام مورد استقبال روستاییان قرار گرفت بطوریکه یکی از درخواست های مناطق روستایی استقرار خدمات بانکی است.

وی به استفاده از آی.سی.تی در زمان زلزله کرمانشاه اشاره کرد و‌ افزود: در زلزله اخیر بسیاری از مدارس به دلیل زلزله از بین رفته بود که آموزش و پرورش با استفاده از شبکه ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق فبلت هایی(نوعی تبلت دانش آموزی) اقدام به برقراری آموزش مجازی برای دانش آموزان زلزله زده کردند.