«نود اقتصادی»:مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: از زمان اجرای طرح رجیستری واردات رسمی گوشی تلفن همراه بیش از ۱۶۰ درصد افزایش یافته است.

حمیدرضا دهقانی نیا درتشریح اجرای طرح رجیستری گفت: مجموع واردات چهار نشان تجاری بلک بری، اپل، گوگل پیکسل و موتورولا که طرح رجیستری روی آنها اجرا شده از ابتدای آبان تا پایان دی پارسال ۷۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۷۶ میلیون دلار افزایش یافته و از این رهگذر ۲۸ میلیون دلار عواید دولتی بوده است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: این ۴ نشان تجاری اگرچه به لحاظ کمی ۱۱ درصد حجم بازار را تشکیل می دهد اما ۴۰ درصد گردش مالی بازار تلفن های همراه را به خود اختصاص می دهند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه طرح ثبت گوشی های تلفن همراه موسوم به رجیستری درهر مرحله بلوغ خود را سپری می کند، گفت: از هفته آینده فرآیند انتقال مالکیت گوشی های تلفن همراه اجرا می شود.

وی تصریح کرد: از طریق این سامانه ابتدا فروشنده با انتخاب گزینه سوم کد آی ام بی آی وارد سیستم می کند و شماره تلفن خریدار را درج می کند و سیستم از طریق پیامک کدی به خریدار ارسال می کند و خریدار در ادامه فرایند گزینه دوم یعنی فعال سازی را انتخاب می کند پس ازآن پیامکی دریافت می شود مبنی براینکه گوشی ثبت و فعال شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: حتما باید خریدار محتوای پیامک را با فیزیک گوشی تلفن همراه تطبیق دهد ضمن آنکه مجدد تاکید می شود برای اجرای طرح ریجستری هیچ هزینه ای دریافت نمی شود و ترجیحا مردم بدون کمک فروشنده فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.

دهقانی نیا دریافت پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده در امارات، حذف ارز مبادله‌ای برای وارد کنندگان گوشی و افزایش نرخ دلار را از جمله علل افزایش قیمت این محصول برشمرد و گفت: بنابراین اجرای فرایند فنی رجیستری نمی تواند افزایش قیمت کالا را سبب شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارزش واردات قانونی گوشی های تلفن همراه را در 9 ماه نخست پارسال 147 میلیون و 500 هزار دلار اعلام کرد و گفت: این میزان در مدت مشابه امسال به بیش از 278 میلیون دلار رسیده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با اجرای طرح رجیستری تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۹ گوشی تلفن همراه مسدود (بلاک) شده‌ است.

این مقام مسئول همچنین درباره شبهه افکنی ها درباره اجرای طرح برای ایجاد رانت گفت: فردی مدعی شده است که طرح رجیستری زمینه را برای واردات گوشی از طریق دستگاههای دولتی فراهم آورده است در حالی که شرکتی که وی آن را متهم می کند نه دولتی است که شرکتی خصوصی و زیرمجموع سازمان تامین اجتماعی است و نه تعداد زیادی گوشی وارد کرده است، ضمن این که در حال حاضر از بین 44 شرکت دارای مجوز، بیش از 30 شرکت اقدام به واردات می کنند.

وی در تشریح سخنانش ادامه داد: این شرکت از ابتدای سال تا کنون 7 هزار و 378 مورد سفارش آیفون ثبت کرده که از این تعداد 2827 دستگاه آن ترخیص شده حال آنکه از ابتدای سال تاکنون در مجموع بیش از 300 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه اپل در کشور ثبت سفارش شده است.