محمد علی پور مختار نماینده مجلس درباره دلایل آلودگی هوای تهران به «نود اقتصادی» گفت: آلودگی هوا روزانه جان چندین نفر انسان را می‌گیرد که منجر به از دست دادن نیروهای فعال اجتماعی و باعث تعطیلی مدارس و سازمان‌ها شده است و بطور مستقیم و غیر مستقیم به کشور میلیاردها تومان ضرر وارد کرده است. باید یک چاره اندیشی اساسی برای آن صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: متاسفانه باید اذعان کنم هم اکنون بنزین یورو 4 در برخی از شهرها توزیع می‌شود و شاید یکی از دلایل آلودگی هوا بنزیهای توزیعی است. بنزین مصرفی کشور از پالایشگاههای داخلی استفاده می شود، اما آلایندگی‌های بنزین دچار شک و تردید است زیرا ممکن است بنزین یورو 2و3 در آنها استفاده شود، پس بنابراین در بنزین و گازوئیل مصرفی کشور مشکلات زیادی داریم.

پور مختار همچنین تاکید کرد : استاندارد نبودن بنزین و گازوئیل به وزارت نفت و رئیس جمهور مربوط می‌شود که دارای مسولیت قانونی در این باره هستند  و باید در این باره توضیح دهند.
پور مختار بیان کرد: کیفیت بنزین را باید سازمان استاندارد تعیین کند. در گذشته تعیین کیفیت بنزین در اختیار وزارت نفت بود و ملاحظات وابستگی به وزرات نفت مانع درست اعلام کردن استاندارد میشد. ولی الان این مسئله در اختیار سازمان استاندارد است که یک سازمان مستقل به حساب می‌آید.
وی درباره مقصر آلودگی هوا نیز به «نود اقتصادی» گفت : مقصر اصلی آلودگی هوا سازمان محیط زیست است که نه تنها  اقدامی نمیکند، بلکه هیچ گزارشی هم تا به امروز ارایه نداده و با شرایط به وجود آمده کسی نمی‌تواند تصمیم گیری صحیحی را انجام بدهد.

وی ادامه داد: بعد از سازمان محیط زیست باید رئیس جمهور و مجلس وارد عمل شوند تا یک تصمیم گیری درستی درباره این بحران صورت دهند. وی افزود: در قانون اساسی یک اصل مرتبط درباره این موضوع وجود دارد که باید رئیس جمهور پیگیر چنین اتفاقی باشد و مجلس نیز با جدیت بتواند بحث را پیگیری کند.