«نود اقتصادی»:شاخص بورس در نخستین روز کاری اسفند (چهارشنبه) با رشد هشت واحدی در جایگاه 98 هزار و 157 واحدی قرار گرفت.

با نزدیک شدن به هفته های پایانی سال، فشار فروش توسط برخی شرکت ها برای فروش سهام با هدف تامین نقدینگی افزایش می یابد، که این موضوع باعث عرضه و کاهش قیمت ها می شود، البته این موضوع، موقتی است و بتدریج جای خود را به رکود و محافظه کاری می دهد.

در معاملات امروز یک میلیارد و 14 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 813 میلیارد ریال در 76 هزار و 118 نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 2 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 31 واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 23 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 52 واحد افزایش یافت.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 27 واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم بورس 196 واحد بالا رفت.

گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 222 میلیون سهم به ارزش 259 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 146 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 123 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 121 میلیارد ریال جای گرفت.

گروه «چند رشته ای صنعتی» با معاملاتی به ارزش 75 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز نمادهای کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، و نیرو (سرمایه گذاری نیرو) در معاملات امروز بالاترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشت.

افت یک واحدی فرابورس

معاملات فرابورس ایران در دومین روز اسفند ماه در حالی پایان یافت که شاخص آیفکس، کاهش یک پله ای را تجربه کرد، شاخص فرابورس در پایان معاملات در جایگاه یک هزار و 97 واحدی قرار گرفت.

در معاملات امروز 299 میلیون سهم و انواع اوراق به ارزش بیش از سه هزار و 372 میلیارد ریال خرید و فروش شد.

ذوب (ذوب آهن) و دماوند (تولید برق دماوند) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشتند. اما نمادهای مارون (پتروشیمی مارون) و شپاس (نفت پاسارگاد) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.