«نود اقتصادی»:وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد تشکیل کارگروهی مشترک میان دو وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای استخراج سند تحول دیجیتال در حوزه سلامت را داد.

محمدجواد آذری جهرمی در جلسه صبحانه کاری با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:کارگروه مشترک همه توان خود را برای استخراج سند تحول دیجیتال در حوزه سلامت را بکار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه کسب و کارهای نوپا در جهان در حوزه بهداشت و سلامت موفقیت های زیادی را کسب کرده اند، افزود: کسب و‌کارهای نوپا در کشور در این حوزه نیاز به مجوزهای زیادی دارند که کار را به تاخیر می اندازد.

آذری جهرمی ضمن معرفی اپلیکیشنی که با اخذ نسخه از کاربر، داروها را تحویل می دهد، ادامه داد: در آمریکا وقتی مطالعه می کنید، متوجه می شوید که بهترین و موفق ترین کسب و کارهای نوپا در این بخش فعال هستند.

وزیرارتباطات به وجود مجوزهای مختلف فعالیت کسب و‌کارهای نوپا در حوزه دستگاه های دولتی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: با اینکه تعدد مجوزها فعالیت کسب و کارهای نوپا را با اختلال روبرو می کند اما بنظرم‌ این مجوزها اجازه فعالیت به کسب و کارها را می دهد.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که با ظهور کسب و کارهای نوپا، بسیاری از شغل ها از بین می رود، گفت: بنابه آمار مکنزی تا سال 2025، در مجموع 800 هزار شغل در انگلیس از بین می رود در حالیکه 3.5 میلیون شغل جدید جایگزین آنها می شود.

آذری جهرمی مشخص کردن شاخص ها را برای آزادسازی امور و سپردن به کسب و کارهای نوپا مناسب دانست و تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که استقامت جلوی تحولات و کسب و کارهای نوپا در نهایت مساوی است با عقب ماندگی که بیکاری و توسعه نیافتگی را به همراه دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که تدوین سند مشترک تحول دیجیتال در بخش کشاورزی به اتمام رسیده و به زودی رونمایی می شود.

محمد جواد آذری جهرمی افزود:یکی از دستاوردهای توسعه فناوری اطلاعات در کشور، ایجاد اشتغال برای جوانان فرهیخته کشور است.

وی افزود: کارآفرینان کشور نیازمند بازارهای مناسب برای محصولات خود هستند و هدفگذاری و برنامه ریزی دولتها برای رسیدن به شاخص های تحول دیجیتال، زمینه ساز ایجاد بازار برای این فعالان محسوب می‌شود.

آذری جهرمی ادامه داد: بنا بر مصوبه شورای عالی اشتغال و دستور رئیس جمهوری، برای رسیدن به اهداف ایجاد اشتغال در بخش فناوری اطلاعات و رشد بهره‌وری در کشور، مقرر شد شاخص های تحول دیجیتال در بخش های مختلف کشور تبیین و اعلام شود.

وزیر ارتباطات نوشت: برای پیگیری این مهم، امروز میهمان وزرای بهداشت و نیرو بودم و مقرر شد کارگروههای تشکیل شده مشترک، شاخص های تحول دیجیتال در بخش های سلامت و انرژی را حداکثر تا پایان اردیبهشت تهیه و اعلام کنند و برای تصویب به هیئت دولت ارائه گردد. اجرای این اسناد زمینه ساز توسعه اشتغال در حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کابینه دوازدهم پانزدهم دی ماه امسال در یادداشتی نوشت:‌ لزوم اتخاذ رویکرد راهبردی به تحول دیجیتال کشور و بازآفرینی دولت و از همه مهم‌تر و پیشرو‌تر بخش ICT برای تحقق اهداف عالی توسعه کشور دیگر یک اقدام به تغییر نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تحول کشور است.