«نود اقتصادی»:معاون وزیر جهاد کشاورزی: در افق ۱۴۰۰ تولید بیش از دو میلیون و ۷۳ هزار تن گوشت طیور و ۹۲۰ هزار تن گوشت قرمز هدفگذاری شده است.

حسن رکنی­ در گردهمایی معاونان بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ها گفت:برنامه های متعددی برای افزایش تولیدات دام و طیور در چارجوب برنامه اقتصادی مقاومتی داریم.

وی با بیان این که پارسال، دو میلیون و 60 هزار تن گوشت طیور در کشور تولید شد، اظهار داشت: این عدد امسال با 7 درصد افزایش به دو میلیون و 236 هزار تن رسیده است.

رکنی افزود: ایران در تولید گوشت طیور در رتبه هشتم جهانی قرار دارد.

وی میزان صادرات گوشت طیور کشور در سال جاری را 40 هزار تن اعلام کرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید تخم مرغ نیز تصریح کرد: برای سال 96 تولید 950 هزار تن تخم مرغ پیش بینی کرده بودیم که به علت بیماری آنفلوانزا و معدوم شدن بخشی از مرغ های تخم گذار آلوده این عدد به 887 هزار تن رسید.

وی مصرف سرانه تخم مرغ در کشور را 11 کیلوگرم و مصرف سرانه دنیا را 9.6 کیلوگرم در سال عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ایران به لحاظ تولید تخم مرغ دارای رتبه دوازدهم جهانی است.

وی در ادامه میزان تولید گوشت قرمز امسال­­ را 838 هزار تن عنوان کرد و گفت: سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران 11.8 کیلوگرم برای هر نفر است.

رکنی با بیان این که برای افزایش تولید گوشت قرمز و شیر برنامه ریزی هایی در حوزه دام و طیور صورت گرفته است، تصریح کرد: یکی از برنامه های ما اصلاح ساختار ژنتیکی دام است و در این راستا به دنبال افزایش جمعیت بز شیری خالص هستیم.

وی افزود: جمعیت بز شیری خالص از حدود 400 راس در سال 92 به 17 هزار راس در سال جاری افزایش یافته و در سال 1400 نیز باید به 100 هزار راس برسد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به توسعه اصلاح نژاد بز بومی و ایجاد ترکیب های ژنتیکی بز پربازده نیز در افق 1400 اشاره کرد و گفت: جمعیت بز بومی در سال جاری 32 هزار راس بوده که این جمعیت در سال 1400 به 150 هزار راس افزایش می یابد.

وی با اشاره به افزایش جمعیت گوسفند بومی خالص اصلاح شده از 200 راس در سال 93 به 2300 راس در سال 96، گفت: برنامه ما برای سال 1400 دستیابی به عدد 100 هزار راس از این دام است.

رکنی در ادامه افزایش نسبت گاوهای اصیل غیر هلشتاین را از دیگر برنامه های اقتصادی مقاومتی دانست و افزود: اهمیت گاوهای اصیل غیر هلشتاین از حدود 1 درصد به 6.2 درصد در سال 96 افزایش یافته و این عدد در سال 1400 باید به 10 درصد برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: برخی تولید کنندگان خواستار تصویب قانون جدید برای معافیت مالیات در زنجیره تولید هستند.

وی درباره اصلاح فضای کسب و کار در صنعت طیور نیز گفت: 15 درصد از جوجه ریزی طیور در زنجیره تولید و سایر جوجه ریزی ها به علت موضوع مالیات برای زنجیره های تولید در خارج از این زنجیره صورت گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: برخی تولید کنندگان خواستار تصویب قانون جدید برای معافیت مالیات در زنجیره تولید هستند.

وی راه اندازی سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور را یکی از اقدامات در راستای شفافیت و سرعت انتقال اطلاعات عنوان کرد و گفت: بیش از 90 درصد جوجه یکروزه تخم گذار در این سامانه قرار گرفته است.

رکنی افزود: ایران دومین کشور در دنیا به لحاظ جمعیت شترمرغ است و از محصولات شترمرغ شامل پر و پوست از سال 92 تاکنون نزدیک به 30 هزار تخته پوست دباغی شده به ارزش 3 میلیون دلار صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره سهم گله های مولد داخل در بخش طیور گفت: قبل از دولت تدبیر و امید، 80 درصد نیاز ما به جوجه گوشتی از محل واردات تامین می شد، اما با اقدامات انجام شده در سال آینده 10 درصد از محل واردات و 90 درصد از محل داخلی تامین خواهد شد.

وی درباره صادرات محصولات دام و طیور نیز اظهار داشت: سهم محصولات دام و طیور از صادرات بخش کشاورزی در سال 92 حدود 19 درصد بود که امسال­­ به 24 درصد رسیده است.

رکنی تراز تجاری بخش دام و طیور را 579 میلیون دلار مثبت عنوان کرد.

وی درباره تولید عسل نیز گفت:­ امسال ­تولید عسل به 88 هزار تن رسیده و برنامه ما تولید 97 هزار تن عسل در سال 1400 است.

معاون امور تولیدات دامی، میزان تولید ژل رویال را در سال 92 حدود 200 کیلوگرم و سال جاری 1042 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: ما برای تولید 1524 کیلوگرم ژل رویال برنامه ریزی کرده ایم.

وی در مورد صنعت نوغانداری نیز اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده تامین تخم نوغان مورد نیاز کشور از 34 هزار جعبه در سال 96 به 66 هزار جعبه در سال 1400 افزایش خواهد یافت.

رکنی افزود: در سال 95 حدود 330 هزار اصله نهال توت برای تغذیه کرم ابریشم تولید شده و برنامه ما برای سال 1400 تولید 600 هزار اصله نهال توت است.