کیومرث کرمانشاهی معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت در گفتگو با «نوداقتصادی» درباره اعلام آمار 47 میلیارد دلاری برای صادرات غیرنفتی سال 96 اظهار کرد: اگر آمار صادرات غیر نفتی 47 میلیارد دلاری صحیح باشد (با توجه به این که گمرک هنوز آمار را منتشر نکرده است)، نسبت به هدف گذاری اصلاح شده سال 96 که در حقیقت سال اول اجرای برنامه ششم است یعنی همان 52 میلیارد دلار، این آمار حدود 5 میلیارد دلار از هدف گذاری جدید عقب است.

وی افزود: بهتر است کمی به گذشته برگردیم زیرا ما حافظه تاریخی ضعیفی داریم و گذشته‌ها را فراموش می‌کنیم. صادرات غیر نفتی ما تا سال 93 همواره روبه رشد بود. به ویژه در دهه 80 که صادرات غیرنفتی هر سال حداقل 20 درصد رشد داشت.

این مقام مسئول اسبق گفت: سال 93 ما 49.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم، بعد از 4 سال صادرات غیر نفتی ما به 47 میلیارد دلار رسیده که نشان می‌دهد ما 2.5 میلیارد دلار از آن زمان عقبیم. اگر روند رشد صادرات غیر نفتی آن زمان تا به امروز ادامه پیدا می کرد و هدف گذاری صادرات غیرنفتی در برنامه ششم مانند برنامه پنجم بود، ما باید در سال 96 به حدود 80 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی می‌رسیدم.

کرمانشاهی بیان کرد: رشدهایی که در برنامه پنجم برای صادرات غیرنفتی در نظر گرفته شد عملیاتی نشد که دلایل خاص خودش را هم داشت. یکی از این دلایل می‌تواند  تحریمها و محدودیتهای تجاری، رکود و مشکلات ناشی از عدم اجرای کامل برجام از جمله مشکلات بانکی باشد. این معضلات باعث شد که برای برنامه ششم هدف گذاری‌ها را اصلاح کنند. در حال حاضر هم از هدف گذاری جدید حدود 5 میلیارد دلار عقبیم و هم روند سابق رشد صادرات غیرنفتی متوقف شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال 93 مجموع تجارت خارجی بدون نفت ما 102 میلیارد دلار بود. 49.5 میلیارد دلار آمار صادرات غیرنفتی بود و 52.5 میلیارد دلار میزان واردات کشور بود. ما هنوز بعد از 4 تا 5 سال نتوانستیم حدود 49 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی سال ۹۳ را تکرار کنیم. صادرات غیرنفتی ما با توجه به روند رشد سابق باید به بالای 80 میلیارد دلار می‌رسید. جمعیت ما حدود یک درصد جمعیت جهان است و حداقل باید به حدود یک درصد از تجارت دنیا دست پیدا کنیم. ما باید از حدود 38  هزار میلیارد دلار کل حجم تجارت سالانه دنیا  یک درصد یعنی حدود 380 میلیارد دلار تجارت داشته باشیم و صادرات کشور از واردات پیشی بگیرد یعنی تراز تجاری کشور مثبت باشد.

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: در حال حاضر حتی اگر تجارت نفت و گاز را هم حساب کنیم حدود 120 میلیارد دلار بیشتر حجم تجارت کشور نیست .سهم ما از تجارت جهانی باید افزایش و میزان تجارت کشور باید حداقل 3 برابر شود .

کرمانشاهی در مورد این که صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی و مواد پتروشیمی 22 درصد رشد داشته گفت: ما آمار سازی و آمار درمانی را قبول نداریم و باید واقعیتها را بگوییم. باید واقعیتها را بگوییم تا اگر مشکلی هست اصلاح شود.  از سال 83 به بعد قرار شد آمار صادرات غیر نفتی بدون میعانات گازی و با میعانات گازی اعلام شود. در حال حاضر هم اگر قصد مقایسه داریم آمار با میعانات را باید با سال گذشته با میعانات و بی‌میعانات امسال را هم باید با بی‌میعانات سال گذشته مقایسه کنیم. معلوم نیست این مقایسه ها چگونه انجام شده و بهتر است از خود مسئولان در این زمینه سوال کنید. وی اضافه کرد که فراموش نکنیم که آمار ۴۷ میلیارد دلار سال ۹۶ علیرغم جهش بی سابقه نرخ ارز بدست آمده است.

کرمانشاهی در پایان اظهار امیدواری کرد که در سال حمایت از کالای ایرانی با راهکار مناسب ،مشکلات حوزه کسب وکار و تولید حل شود و صادرات غیر نفتی دوباره به روال قبلی خود بازگردد.