«نود اقتصادی»:معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: سوآپ گاز ترکمنستان از سوی ایران با مذاکرات رؤسای جمهوری دو کشور، از ۸ فروردین ماه از سرگرفته شد.

امیرحسین زمانی‌نیا از ترکمنستان به‌عنوان یک شریک راهبردی نام برد و یادآور شد: وزارت نفت آمادگی خود را برای همکاری بلندمدت در بخش انرژی و همچنین صادرات مشترک به هند، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به ترکمنستان اعلام کرده است.

وی درباره از سرگیری سوآپ گاز ترکمنستان از سوی ایران که ژانویه امسال به دلیل کیفیت پایین گاز ترکمنستان از سوی ایران قطع شده بود، اظهار کرد: بر مبنای مذاکراتی که میان رؤسای جمهوری ایران و ترکمنستان انجام شد، دستور از سرگیری سوآپ، از سوی رؤسای جمهوری ۲ کشور در هفتم فروردین ماه صادر و هشتم فروردین‌ماه آغاز شد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر این که روند حل‌وفصل اختلاف گازی ایران و ترکمنستان نیز با نظر مثبت رؤسای جمهوری ۲ کشور و با نگاه مثبت به گسترش روابط انرژی آغاز شده است، تصریح کرد: مذاکرات برای دستیابی به تفاهم مشترک با دستور رؤسای جمهوری ایران و ترکمنستان ادامه دارد.

زمانی‌نیا همچنین از پیشنهاد ترکمنستان بری توسعه سه میدان در خزر خبر داد و گفت: پیشنهاد طرف ترکمنی با نظر مثبت در حال بررسی است.