محمد حسین برخوردار عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار «نوداقتصادی» در خصوص جهش های متوالی نرخ دلار در کشور گفت: افزایش نرخ بهره‌های بین بانکی و کسری بوجه کشور موجب افزایش نقدینگی در کشور شده است و حال این نفدینگی به بازار ارز و دلار هجوم آورده است و چون امکان تامین این حجم از تقاضا نیست قیمت ارز افزایش یافته است.
وی افزود: عده ای از فعالان اقتصادی به دولت انتقاد می کنند که قیمت ارز باید توسط بازار تعیین شود اما از این موضوع غافل هستند که این امر سبب نارضایتی مردم می شود.
وی خاطر نشان کرد: تحریم و جنگ به جای این که توجیهی برای ناکارآمدی مدیران صنعت باشد می توانست سبب خودکفایی و گسترش تحقیق و توسعه در کشور شود اما اکنون اکثر واردات کشور مواد اولیه و قطعات خطوط تولید است که نشان دهنده وابستگی اقتصاد کشور به کشورهای خارجی است.
وی در توضیح ارتباط میان وابستگی اقتصادی و افزایش قیمت ارز گفت:از آنجایی که کارخانه ها در مواد اولیه و قطعات وابسته به کشور های خارجی هستند،افزایش قیمت دلار سبب گران شدن کالا های تولیدی می شود و این عامل در کنار افزایش هزینه های جاری و کارگری سبب افزایش تورم می شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز گفت: دولت در ابتدا(دی ماه) تمایل به افزایش قیمت ارز داشت اما گمان نمی کرد که نقدینگی به سمت بازار ارز حمله کند و الان این موضوع از دست دولت در رفته است.
وی درباره آینده بازار ارز پیش بینی کرد: اگر بازار دلار به همین شکل رها شود قیمت ارز از اکنون هم بیشتر می‌شود مگر آن که دولت به گونه ای بازار ارز را مدیریت کند و حتی از قوه قهریه استفاده کند و مثلا محدودیت های قانونی برای خرید و فروش ارز تعیین کند.