«نود اقتصادی»:مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه حمایت از کالای ایرانی با اعطای وام 20 درصدی به تولیدکنندگان سازگاری ندارد، گفت: باید تسهیلات بانکی را برای فعالان اقتصادی کم هزینه کنیم.

مرتضی اکبری در نشست خبری افزود: بر این اساس قرار است کارت های اعتباری برای خرید کالای ایرانی طراحی شود تا تقاضا برای خرید این محصولات بوجود آید و واحدهای تولیدی نیز از رکود خارج شوند.

اکبری درباره اینکه چگونه می توان اطمینان یافت این تسهیلات فقط صرف خرید کالای ایرانی می شود، گفت: مشغول مذاکره با تولیدکنندگانیم که در قالب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بین 50 تا 300 میلیون ریالی، امکان خرید کالای مورد نظر برای متقاضیان فراهم شود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با یادآوری اینکه این بانک منابع خود را صرف پرداخت تسهیلات قرض الحسنه می کند و همه منابع جذب شده آن نیز قرض الحسنه است، اظهار داشت: سال گذشته منابع بانک 82 درصد رشد کرد و به بیش از 110 هزار میلیارد تومان رسید.

وی افزود: هرچند استان های تهران، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی و کرمانشاه از نظر گردش مالی در رده های اول تا پنجم جذب منابع قرض الحسنه قرار داشتند اما خراسان شمالی، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز از استان های برتر مشارکت کننده در جذب منابع بوده اند.

وی، پرداخت 33 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار را یادآورشد و گفت: هرچند سقف وام این تسهیلات 30 میلیون ریال بود و برای بسیاری رقم قابل توجهی به شمار نمی رود اما در یک هفته 33 هزار نفر به بانک مراجعه کردند تا این وام را دریافت کنند.

وی، یکی از برنامه های این بانک در سال 97 را ساماندهی صندوق های خانوادگی برشمرد و گفت: در این طرح که اجرای آن از اواخر سال گذشته آغاز شده است، مردم می توانند با تجمیع منابع خود نزد بانک، بر میزان تسهیلات پرداختی خود بیفزایند زیرا به میزانی که این صندوق ها در بانک سپرده گذاری کنند، بانک نیز از منابع خود به اعضای صندوق وام می دهد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره علت تاخیر در ورود این بانک به بازار سرمایه نیز توضیح داد: سرمایه اولیه تاسیس این بانک 15 هزار میلیارد ریال بود که برای تبدیل شدن به شرکت سهامی نیاز به تکمیل سرمایه داشت و تا سال 95 محقق نشد.

وی افزود: این کار سال گذشته انجام شد و اقدام های اولیه در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و اکنون در حال گرفتن مجوزهای لازم از بورس برای ورود به بازار سرمایه هستیم.

اکبری در عین حال حقوق صاحبان سهام این بانک را 240 هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: سود حسابرسی نشده این بانک برای سال گذشته 2800 میلیارد ریال است.

وی یادآورشد: بانک قرض الحسنه مهر ایران برای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود ضمن مشارکت در ساخت بیمارستان 300 تخت خوابی بیماران اعصاب و روان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی، برای حمایت از آسیب دیدگان زلزله غرب کشور، سه هزار تسهیلات قرض الحسنه به مردم کرمانشاه اختصاص داد و قرار است سه باب مدرسه و خانه بهداشت روستایی نیز در مناطق زلزله زده بسازد.