«نود اقتصادی»- مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک صادرات اعلام کرده که بازار سرمایه نسبت به شرایط برجام دچار ترس شده و در شرایط فعلی بیشتر فروشندگان سهام موجود دربازار، حقیقی هستند که این امر نشان می‌دهد که اطمینان خاطر لازم وجود ندارد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات روزگذشته با کاهش 771 واحدی روی رقم 94 هزار و 494 واحد ایستاد.

مهدی کباری در گفتگو با «نود اقتصادی» اذعان داشته است که مردم در شرایط فعلی در حال فروش هیجانی سهام خود هستند و این مدل فروش در بازار سرمایه بسیار کم سابقه و خطر ناک است، هر چند که بازار بورس، به صورت متعدد این اتفاقات را تجربه کرده و بعد از رخ ندادن اتفاقات بد، صف طولانی خرید شکل در بازار می گیرد.

وی به سهامداران حقیقی توصیه کرد که در شرایط فعلی، با حفظ آرامش، سهام خود را به هر قیمت که شده نفروشند و دست به عصا حرکت کنند، زیرا شاخص‌ها به شدت افت کرده و موقع فروش سهم نیست.

کباری پیش بینی کرد که با معادلات کنونی منطقه ای، برجام در اواسط اردیبهشت ماه جاری تایید خواهد شد و بازار آرامش خود را پیدا می کند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک صادرات، با بیان اینکه سهامداران حقوقی درهمه جای دنیا درمواقع بحرانی  وظیفه دارند که به بحران بازارکمک کنند، ازاینکه حقوقی ها در بازار سرمایه ایران با فروش سهام خود ته دل حقیقی ها را خالی می کنند ابراز تاسف کرده  چرا که در این شرایط رفتارحقوقی ها به هیچ عنوان خوب نیست.

به گفته وی، حقوقی های بازار سرمایه چون محکوم به ماندن در بازارسرمایه هستند وظیفه حفظ بازار را دارند وافزود که حقوقی ها، جدای از رسالت سودآوری وظیفه حفظ بازار را نیز دارند.

کباری، برآورد کرد که درماه جاری وتا زمان تایید دوباره برجام، حقیقی ها وحقوقی های بازار،سهم های با قابلیت نقد شوندگی بالا را خواهند فروخت و افزود که با تایید برجام، ارزهای مختلف تعدیل شده و با عرضه های زیاد در بازار، قیمت ها خواهد شکست.

وی، ادامه داد که شاخص بازار سرمایه افت سنگینی کرده اما قابلیت بازگشت دارد، بنابراین بازارمسکن در شش ماه پیش رو، پتانسیل جذب نقدینگی زیادی را نداشته و جابجایی قیمت در بازار مسکن در حد تورم خواهد بود.