«نود اقتصادی»معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش بینی کرد که ظرف چند روز آینده، نرخ تعرفه خدمات پزشکی اعلام شود و از اینکه در 15 سال اخیر و به جز یک مورد در سال 93، همواره نرخ تعرفه خدمات پزشکی با تاخیر سه یا چهار ماهه اعلام می‌شود، ابراز تاسف کرد.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، پیشنهاد رشد تعرفه ها،درهر سال باید پیش از تصویب بودجه، توسط شورای عالی بیمه انجام و به سازمان برنامه و بودجه ارسال تا در محاسبات بودجه سال آینده، محاسبه شود.

شورای عالی بیمه در سال 96، برای اولین بار چند ماه پیش از تصویب بودجه، پیشنهاد رشد تعرفه ها را به سازمان برنامه و بودجه ارائه داد اما تاخیر این سازمان موجب شد این قانون عملیاتی نشود.

ازقرار معلوم، شورای عالی بیمه مصوب کرده که تعرفه های پزشکی سال 97 به اندازه میزان رشد تورم اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه باشد.

به تازگی، سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از تاخیر در اعلام تعرفه‌های پزشکی گلایه کرده و گفته بود که تاخیر در اعلام تعرفه های پزشکی باعث قانون گریزی می شود.

دکتر ایرج حریرچی، در گفتگو با «نود اقتصادی»، پیرامون اختلاف نظر وزارت بهداشت با شرکت های بیمه ای هم گفت که طبق قانون، شرکت های بیمه ای در حین صدور بیمه نامه شخص ثالث باید 10 درصد مبالغ دریافتی را به حساب وزارت بهداشت واریز می کرده اند که متاسفانه برخی از شرکت های بیمه ای این پرداخت مستقیم را انجام نداده و دچار تاخیر 10 ماهه شده اند.

به گفته وی، با مذاکرات چند روز گذشته شرکت هایی که پرداخت 10 درصد سهم وزارت بهداشت را با تاخیر واریز می کرده اند قول مساعدداده اند که به همین منظور مشکل بین این دو در هفته های آتی حل خواهد شد.

حریرچی اطمینان داد که بیماران تصادفی اورژانسی کماکان و بدون دریافت هزینه دربیمارستانها خدمات بیمارستانی را دریافت می کنند.