«نود اقتصادی»- مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور گفته است که خرید هواپیمای سوخو از روسیه توسط شرکت متبوع او در پاسخی مستقیم به تاخیر در تحویل هواپیماهای بوئنیگ و یا ایرباس نبوده زیرا مذاکره برای خرید هواپیمای سوخو از دوسال قبل و پیش از انجام مذاکرات با ایرباس و بوئینگ صورت گرفته بود.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور پنجم اردیبشهت ماه سالجاری در حاشیه نمایشگاه هوایی ایرشو اورآسیا 2018، تفاهمنامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوخو سوپرجت۱۰۰ را به ارزش یک میلیارد دلار امضا کرده و از سال آینده ۲۰ فروند از آن با ظرفیت یکصد صندلی به مرور به ناوگان هواپیمایی این شرکت اضافه می‌شود.

رضا موسوی درگفتگو با «نود اقتصادی» تاکید کرد که تحویل هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران در انتظار صدور مجوز وزارت خزانه داری امریکا (اوفک) است، بنابراین بدون صدور مجوز مذکور، ایرباس هواپیمایی به ایران ایرتور یا هر شرکت دیگر ایرانی تحویل نخواهد داد.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، اوایل تیرماه سال گذشته تفاهم نامه خرید 45 فروند هواپیما به ارزش  4.5 میلیارد یورو را با شرکت اروپایی ایرباس امضاء کرده که ظرفیت این هواپیماها از 100 تا 240 صندلی است.

موسوی درعین حال اظهار کرده که شرکت متبوع او نمی‌تواند منتظر بنشیند که آیا ایرباس به ایران هواپیما بدهد یا خیر، بنابراین ایران ایرتور به حرکت رو به جلوی خود ادامه می‌دهد و چنانچه در این خلال، مجوز ارایه ایرباس و بوئینگ توسط وزارت خزانه داری آمریکا صادر شد، ایران ایرتور هم طبق قرارداد هواپیماها را تحویل خواهد گرفت.

به گفته این عضوهیات مدیره شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، در صورت تحویل هواپیمای ایرباس وبوئینگ به ایران ایرتور، این هواپیماهادر مسیر شهرهای بزرگ و هواپیماهای سوخوی روسی نیز در مسیر شهرهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موسوی افزوده که برای شرکت او روشن نیست که چه زمانی  ایرباس و بوئینگ به ایران هواپیما تحویل خواهد داد هر چند که وکیل شرکت ایران ایرتور در آمریکا پیگیر این امر بوده و اعتراض خود را نیز به آنها انعکاس داده است.

وی اذعان داشت که قرارداد ایران ایرتور با ایرباس برای خرید هواپیما در راستای برجام بوده اما همچنان آنها در تحویل هواپیما بدعهدی کرده و معلوم نیست که مجوز اوفک تا پایان سال صادر می شود یا خیر و آنها می گویند  تا سخنرانی بعدی ترامپ صبر کنید!