«نود اقتصادی»:قیمت نفت صبح روز دوشنبه به دلیل افزایش تعداد دکل های حفاری در آمریکا اندکی کاهش یافت اما فاصله چندانی با رکورد اخیر خود که در بیش از سه سال گذشته بی سابقه بود، پیدا نکرد.

خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد، احتمال می رود، قیمت نفت در ماه آوریل (اردیبهشت-خرداد) برای دومین ماه متوالی بالا رود.

رویترز نوشت، مهمترین عامل تاثیرگذار بر قیمت نفت ظرف روزهای آینده، نگرانی بازارها از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران در شرایطی است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن به رهبری روسیه قصد دارند دستکم تا پایان سال 2018 به توافق کاهش تولید نفت پایبند باشند.

قیمت نفت خام برنت دریای شمال که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک بر اساس آن قیمت گذاری می شوند، در ساعت 03:05 صبح روز دوشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن با 39 سنت یا 0.5 درصد کاهش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به 74 دلار و 25 سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت هفته گذشته در این بازار به بهای 75 دلار و 47 سنت در هر بشکه معامله شد که از نوامبر 2014 (ابان-آذر 1393) تاکنون بی سابقه بوده است.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در بازار نایمکس این کشور به بهای 67 دلار و 89 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته 21 سنت یا 0.3 درصد کاهش داشت.

مایکل مک کارتی» استراتژیست ارشد بازار در شرکت «سی. ام .سی. مارکتس» سیدنی گفت: حجم معاملات صبح امروز کاهش پیدا کرد اما اندازه این کاهش زیاد نبود.

وی افزود: قیمت ها همچنان گرایش به صعود دارند و ممکن است سطح قیمت در پایان معاملات افزایش پیدا کند.

مطابق گزارش شرکت خدمات انرژی «بیکر هیوز» وابسته به شرکت جنرال الکتریک آمریکا، شرکت های حفاری این کشور در هفته منتهی به 27 آوریل (جمعه گذشته) به تعداد دکل های فعال حفاری خود پنج واحد افزودند و شمار آنها را به 825 دکل رساندند.

اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

روسیه و 9 تولید کننده دیگر نیز در اواخر سال 2016 به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند.

بر اساس این توافق، کشورهای امضاکننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید 1.8 میلیون بشکه در روز بکاهند که این میزان، حدود 2 درصد کل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال 2018 معتبر است.