«نود اقتصادی»:رئیس کل بانک مرکزی از تخصیص حدود ۵ میلیارد دلار ارز برای مصارف مورد نیاز خبر داد.

ولی الله سیف پس از جلسه ستاد اقتصادی دولت گفت: این جلسات با توجه به اهمیت تصمیمات جدید ارزی با حضور معاون اول رئیس جمهور 2 بار در هفته برگزار می شود تا اگر نیازمند به هماهنگی های بین دستگاهی وجود داشته باشد، در اینجا تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه ترتیبات اتخاذ شده تاکنون به خوبی عملکرد خود را نشان داده است افزود: سیاست های جدید ارزی تا به حال عملکرد مثبتی داشته و ثبت سفارشات به صورت معمول درحال انجام است و واردات کالا نیز مسیر طبیعی خودش را طی می کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: از 22 فروردین تا به حال 4 میلیارد و 650 میلیون دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای ثبت سفارش و گشایش اعتبار تخصیص داده شده و از این رقم 2 میلیارد و 700 میلیون دلار آن تأمین شده است.

سیف با بیان اینکه واردات به صورت طبیعی درحال انجام است گفت: برای ارز مورد نیاز مسافران نیز در این مدت 100 میلیون دلار تخصیص داده شده است.

وی همچنین به نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: در این زمینه نیز ترتیبی اتخاذ شده است تا ارز کتاب های مورد نیاز با قیمت 4 هزار و 200 تومان از طریق بانک شهر تأمین شود.

سیف با ابراز امیدواری درخصوص اینکه در روزهای آینده شرایط بسیار مساعدتر خواهد شد گفت: به زودی تمامی ذینفعان و بازیگران در بازار جدید الکترونیکی ارز نقش خود را به درستی مورد توجه قرار می دهند و با ورودشان به بازار و انجام تسهیل شده امورشان شرایط بهتر خواهد شد.

وی درخصوص تحویل سکه های پیش فروش شده نیز گفت: براساس تعهدی که داشته ایم 12 روز دیگر موعد تحویل سکه های پیش فروش شده است اما امروز تصمیم گرفتیم تا این سکه ها یک هفته زودتر تحویل شود.

سیف با بیان اینکه آمادگی کامل برای تحویل پیش از موعد سکه ها به صورت فیزیکی وجود دارد گفت: البته در این زمینه پیشنهاداتی نیز به خریداران سکه از جانب بانک های عامل ارائه می شود که این خریداران اختیار دارند به هر نحو که خودشان می دادند سکه های پیش خرید شده خودشان را تعیین تکلیف کنند.