دکتر کامران ندری استاد اقتصاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار «نود اقتصادی» در خصوص قیمت این روزهای دلار در بازار آزاد گفت: دولت نمی‌تواند قیمت ارز در بازار آزاد را مدیریت کند چرا که بخش زیادی از مبادلات ارزی دلار در خارج از کشور صورت می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: عرضه و تقاضا است که قیمت ارز را تعیین می‌کند برای همین هم هست که قیمت سکه طلا افزایش یافته است چرا که قیمت سکه تابعی از قیمت آزاد ارز است.
این استاد دانشگاه در خصوص راهکارهای مدیرت بازار ارز گفت: در کوتاه مدت دولت می‌تواند فاصله بین قیمت رسمی و غیر رسمی ارز را با افزایش قیمت رسمی، کاهش دهد و در عوض به کالاهای اساسی و ضروری یارانه تخصیص دهد یا اینکه با استفاده از ذخایر ارزی کشور عرضه و تقاضا بازار ارز را مدیریت کند.
وی ادامه داد: در بلند مدت نیز دولت باید با انجام اصلاحاتی زمینه مدیریت بهتر ارزی برای سال های آینده را فراهم کند.
ندری گفت: البته اقتصاد ایران به فساد آلوده است و چند نرخی بودن ارز و دخالت های نا خواسته دولت پدیده رانت را افزایش می دهد.
وی در خصوص تاثیر آینده برجام بر بازار ارز نیز به «نود اقتصادی» گفت: بخشی از التهابات ارزی نتیجه پیش بینی بازار از خروج امریکاست اما در صورت باقی ماندن امریکا در برجام کمی از التهابات ارزی کم می شود.
ندری خاطر نشان کرد: اگر چه خروج احتمالی امریکا از برجام تاثیر ناخوشایندی بر اقتصاد ایران خواهد داشت اما این تاثیر شگرف نیست و ما را متعجب نمی‌کند چرا که قبلا یکبار همه این تحریم‌ها را تجربه کرده ایم.