«نود اقتصادی»: همین چند ماه پیش بود که دولتمردان و رسانه‌های نزدیک به آنها با سر و صدای زیادی خبر از انعقاد قراردادهای متعدد فاینانسی با کشورهای مختلف دادند. قراردادهایی که حجم آنها بعدا توسط وزارت اقتصاد 31.7 میلیارد دلار اعلام شد و از آن به عنوان یک دستاورد مهم پسابرجامی و یک گشایش بی‌سابقه در روابط بانکی ایران و سایر کشورها یاد شد. عده‌ای حتی پا را فراتر گذاشتند و این قراردادها را نوعی سرمایه گذاری خارجی تلقی کردند.

اما هنوز چند ماه از این تبلیغات وسیع نگذشته که اجرایی شدن این قراردادهای فاینانسی در پرده ابهام قرار گرفته است. بعد از اعلام رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریمهای جدید ظاهرا کل قراردادهای فاینانسی با فشار یانکی‌ها اجرایی نخواهد شد. یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی در همین زمینه به خبرنگار «نود اقتصادی» گفت: کار فاینانسها را بعد از خروج آمریکا از برجام تمام شده بدانید و با اعمال بخشی از تحریمها در نود روز آینده و بخش دیگری از آنها در 180 روز آینده هیچ فاینانسی به ایرانی‌ها تعلق نمی‌گیرد و آنها بلااثر خواهند شد.

طبق اعلام وزارت اقتصاد قرار بود، 8 میلیارد یورو فاینانس از اگزیم بانک کره جنوبی، 2.6 میلیارد یورو از وزارت اقتصاد روسیه، 1.7 میلیارد دلار از اگزیم بانک چین، 10 میلیارد دلار از سیتیک، 1 میلیارد یورو اوپر بانک اتریش، 500 میلیون یورو از دنسکه بانک دانمارک، 5 میلیارد یورو از وزارت اقتصاد ایتالیا و یک وام بدون سقف از اگزیم بانک و اکسپار روسیه اخذ شود.

باید دید واکنش مسئولان وزارت اقتصاد به این اتفاق چه خواهد بود؟