«نود اقتصادی»:رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات مالی در سه سال گذشته با هدف تحقق سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید به عشایر پرداخت شده است.

کرمعلی قندالی در همایش مدیران کل امور عشایر استان های کشور در خانه معلم اردبیل افزود: حمایت از جامعه عشایری یکی از اولویت های دولت است و بر این اساس امسال نیز برای تجهیز منابع عشایر کشور یک هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: عشایر به عنوان قشر مولد و کم توقع جامعه تنها گروه جامعه است که مشکلات امروز و تحریم ها اثری در آنها نداشته و توانسته اند با افتخار سر پا ایستاده و بدون وابستگی به زندگی خود ادامه دهند.

رئیس سازمان عشایر کشور ادامه داد: یکی از اقشار تاثیرگذار و بدون چشم داشت کشور عشایر است و می توان ادعا کرد که این قشر به معنی واقعی کلمه تولید کننده است.

قندالی با بیان اینکه عشایر کشور سالانه با تولید 200 هزار تن، 25 درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند، اظهار کرد:28درصد دام سبک و 35 درصد تولیدات صنایع دستی کشور مربوط به این قشر است.

وی بیان کرد: برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست باید توجه ویژه ای به عشایر شود چرا که 59 درصد عرصه کشور حوزه قلمرو این گروه اجتماعی است.

وی گفت: در برنامه پنجم توسعه تنها یک بار کلمه عشایر آمده بود اما خوشبختانه در برنامه ششم توسعه 16 بار کلمه عشایر آمده است که این نشانگر توجه بیشتر دولت و مجلس به جامعه عشایر است و امیدواریم دیگر نگران کمبود اعتبار در حوزه عشایر نباشیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه نوع زندگی عشایر ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر دارد، افزود: استفاده از ظرفیت های گردشگری عشایر، کشت گیاهان دارویی، تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز و صنایع دستی از اولویت های سازمان امور عشایر ایران است.

وی تامین آب مورد نیاز عشایر را از دغدغه های سازمان امور عشایری دانست و اظهار کرد: یکی از چالش ها و مشکلات سازمان در حوزه تامین آب و آبرسانی به عشایر با توجه به خشکسالی های کشور و مناطق عشایری بود که امیدواریم با توجه به بارش مناسب سال جاری این دغدغه و چالش برطرف شود.

وی ادامه داد: هم اکنون 35 هزار خانوار عشایری در کشور برای تامین برق مورد نیاز خود از مولدهای تولید انرژی خورشیدی استفاده می کنند که با برنامه ریزی های صورت گرفته این رقم در سه سال آینده به 75 هزار خانوار خواهد رسید.

اکنون یک میلیون و 200 هزار نفر شامل 1.8 درصد جمعیت کشور عشایر هستند.