«نود اقتصادی»:شاخص بورس امروز (شنبه) با 348 واحد رشد در جایگاه 95 هزار و 794 پله ای قرار گرفت.

در معاملات امروز 2 میلیارد و 20 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 973 میلیارد ریال در 74 هزار و 74 نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 108 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 35 واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 26 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور 626 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 459 واحد بالا رفت و شاخص بازار دوم بورس نیز 395 واحد افت کرد.

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 213 میلیون سهم به ارزش 640 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه فراورده های نفتی به ارزش 199 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 171 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

در رده چهارم معاملات امروز، گروه خودرو با دادوستدی به ارزش 125 میلیارد ریال قرار گرفت. گروه شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش 110 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، ملی (ملی صنایع مس) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) بیشترین سهم را در رشد شاخص بازی کرد؛ در مقابل، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و شپنا(پالایش نفت اصفهان) بیشترین تاثیر منفی را داشت.

شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز بیش از سه واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 110 واحدی ایستاد.

در بازار فرابورس، بیش از 266 میلیون ورقه و ارزش به بیش از سه هزار و 223 میلیارد ریال خرید و فروش شد.

در معاملات امروز، نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، ذوب (ذوب آهن)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین تاثیر مثبت و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر منفی را بر فرابورس داشت.