«نود اقتصادی»: رئیس هیات مدیره شرکت کارتن مشهد گفته است که کارخانه متبوع او با داشتن 500 کارگر از مهر ماه سال قبل تعطیل و در حال حاضر این کارخانه به لانه کبوتران تبدیل شده است.

حسین متین راد در گفتگو با «نود اقتصادی» در توضیح چرایی تعطیل شدن این واحد تولیدی اظهار داشت بانک ملت 4 میلیارد تومان از شرکت کارتن مشهد طلبکار بوده و در عوض کارتن مشهد هم 36 میلیارد تومان وثیقه نزد این بانک دارد، بنابراین بانک ملت در سال 91 برای این شرکت اجراییه کشید اما بعدها متوجه شد که اشتباه کرده و طبق توافق کارتن مشهد تا بهمن 95 حدود 4 میلیارد تومان به این بانک پرداخت کرد.

وی ادامه داد: طبق توافق قرار بود که بانک ملت بعد از دریافت این مقدار اقساط 85 درصد رقم را دوباره به عنوان سرمایه در گردش به این شرکت بازگرداند که از سال 95 تا اکنون زیر بار این قول خود نرفته و کارخانه کارتن مشهد هم تعطیل شده است.

متین راد، ارزش دارایی محاسبه شده شرکت کارتن مشهد در سال 95 را دستکم 50 میلیارد تومان برشمرد و اعلام داشت که قیمت زمین این کارخانه به مراتب پایین تر از نرخ معمول محاسبه شده هر چند که با توجه به نوسانات اخیر نرخ ارز، دارایی این شرکت حدود 80 میلیارد تومان است بنابراین در شرایط فعلی یکی از راههای مقابل این شرکت، تجدید ارزیابی دارایی است.

رئیس هیات مدیره شرکت کارتن مشهد تصریح کرد که با وجود اخذ مصوبات لازم از ستاد تسهیل استان خراسان و کارگروه ملی و ستاد اقتصاد مقاومتی و وزیر صنایع برای تمکین بانک ملت به پرداخت 100 میلیارد ریال وام، اما بانک ملت اعلام کرده که به جای 10 میلیارد تومان فقط 2 میلیاردتومان بیشتر نمی پردازد و در حال حاضر، این بانک کارتن مشهد را با خاک یکسان کرده است!

رئیس هیات مدیره شرکت کارتن مشهد، اذعان داشته است که شرکت کارتن مشهد در شرایط فعلی مشمول ماده 141 قانون تجارت بوده وماهها است که پیگیر اجرایی شدن مصوبه ستاد تسهیل بوده اما نتیجه ای در برنداشته و اکنون از بانک ملت درخواست کرده که یا با مزایده گذاردن این شرکت موافقت کند ویا با شراکت با سهامداران کارتن مشهد به اندازه خود.

به گفته وی یک صنعتگر در شرایط فعلی 260 روز به فعالیت خود مشغول بوده اما نظام بانکی 360 روز از تسهیلات ارایه شده بهره می گیرد، بنابراین با هر روز توقف فعالیت کارخانه، تبعات دیگری هم گریبان تولید کنندگان را می گیرد.

متین راد، با بیان اینکه بانک ملت کارخانه و ماشین آلات این شرکت را در رهن خود گرفته است، مدعی شد که دستی در پشت این ماجرا بوده تا کارتن مشهد را با خاک یکسان کند و همه اینها، دست به دست یکدیگر داده اند تا با تاخیر هر چه بیشتر در عدم ارایه تسهیلات وافزایش یافتن سود بهره های قبلی ،کارتن مشهد را به نفع بانک ملت مصادره کنند.

رئیس هیات مدیره شرکت کارتن مشهد گفت که استان خراسان 230 واحد تولیدی تملیک شده توسط بانک ها  داردکه در شرایط فعلی تعطیل هستند.

وی،افزود که تعطیلی کارتن مشهد با  500 نفر کارگر از مهرماه سال قبل سبب شده تا سالانه 6 میلیارد تومان بیمه بیکاری روی دست تامین اجتماعی بگذارد حال آنکه کارتن مشهد با 10 میلیاردتومان تسهیلات ، دوباره می تواند فعالیت خود را از سربگیرد.

متین راد یادآور شده که کارتن مشهد حاضر است که رقم 10 میلیارد تومان مصوبه ستاد تسهیل را به تدریج دریافت کند و درصورت عدم ایجاد اشتغال و تولید طبق برنامه، بانک ملت می تواند مابقی رقم تسهیلات را نپردازد.

وی رقم کل بدهی شرکت کارتن مشهد به نظام بانکی را 10 میلیارد تومان دانست که 4 میلیارد تومان آن متعلق به بانک ملت و مابقی هم تعلق به بانک تجارت است.

رئیس هیات مدیره شرکت کارتن مشهد میزان بدهی شرکت متبوع خود به کارگران این شرکت را حدود یک میلیارد تومان دانست و تاکید کرد که اگر بانک‌ها ها با این کارخانه همکاری کنند از همین امروز کارتن مشهد فعالیت مجدد خود را از سر بگیرد.