«نود اقتصادی»:شاخص بورس امروز (دوشنبه) با 68 پله عقب نشینی، جایگاه 95 هزار و 847 واحدی را از آن خود کرد. دیروز تحت تاثیر افت بهای نفت و فلزات در بازارهای جهانی، افت 161 پله ای ثبت شد.

در معاملات امروز یک میلیارد و 57 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 248 میلیارد ریال در 63 هزار و 594 نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 21 واحد کاهش یافت و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 11 واحد بالا رفت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز هشت واحد افزایش یافت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور 69 واحد پایین آمد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 82 واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم بورس 36 واحد افزایش یافت.

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین بود؛ در این گروه 147 میلیون سهم به ارزش 360 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه محصولات فلزی به ارزش 211 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 172 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 131 میلیارد ریال جای گرفت.

گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 127 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وامید(گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، فولاد (فولاد مبارکه) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت، در مقابل، سپ (پرداخت الکترونیک سامان کیش) با تاثیرگذاری مثبت مانع افت بیشتر شاخص شد.

شاخص کل فرابورس (آیفکس) با بیش از سه واحد رشد، به جایگاه یک هزار و 108 واحدی صعود کرد.

حجم معاملات در بازار‌های 9 گانه به بیش از 595 میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال رسید.

نمادهای ذوب (ذوب آهن)، مارون (پتروشیمی مارون)، میدکو و شپاس (نفت و گاز پاسارگاد) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشت؛ زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) نیز بالاترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت.