«نود اقتصادی»:معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور، گفت: تا ۱۷ خرداد ماه سال جاری ۲۷۵۰ میلیارد تومان به صورت نقد به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته است.

سیدرحمت‌الله اکرمی در حاشیه آیین بهره‌برداری از شش سامانه و خدمت الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی  در رابطه با اینکه قرار بود خزانه‌داری ماهانه اطلاعات و جزئیات دقیق هزینه‌های جاری پرداختی به دستگاه‌ها و نهادها را ارائه دهد، چرا برای اردیبهشت‌ماه این اتفاق رخ نداده است، اظهار داشت: گزارش‌های پرداختی از سوی خزانه روزانه انجام می‌شود و در حال حاضر به صورت کامل وجود دارد.

معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور در پاسخ به این سؤال که پرداخت‌های عمرانی در آمارهای گذشته خزانه‌داری وجود نداشت، تصریح کرد: دلیل اینکه آمار پرداختی‌های عمرانی را نداریم این است که باید از سازمان برنامه و بودجه سؤال شود. کار سیستم خزانه‌داری این است که آنچه سازمان برنامه به طرح‌ها و دستگاه‌ها تخصیص می‌دهد، را متناسب با موجودی خزانه پرداخت می‌کند.

وی افزود: اگر تخصیصی پرداخت نشده است معنی‌اش این است که یا موجودی نبوده یا تخصیص داده نشده است، در رابطه با اینکه چرا تخصیص داده نشده سازمان برنامه و بودجه باید نظر دهد.

اکرمی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در رابطه با طرح‌های عمرانی پرداختی وجود نداشته است، گفت: آن قدر هزینه‌ها زیاد است که اعتبارات عمرانی در کنار آن گم می‌شود، عمده پرداخت‌های طرح‌های عمرانی از طریق اوراق و اسناد خزانه انجام می‌شود.

معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور در پاسخ به این سؤال فارس که آیا به صورت نقد پرداختی طرح‌های عمرانی وجود نداشته است، تصریح کرد: تا 17 خرداد سال 97 بالغ بر 2750 میلیارد تومان به صورت نقدی به طرح‌های عمرانی پرداخت کردیم و سال گذشته در همین مدت رقم 1200 میلیارد تومان بوده است.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، برخی اوقات رئیس سازمان برنامه و بودجه آماری می‌دهد که بودجه‌‌ای است، در صورتی که این آمارها در سقف بودجه ما نیست، مثل برخی مجوزهای مربوط به آب‌های مرزی که از صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود یا مثلاً 3 هزار میلیارد تومانی که برای مبارزه با تروریسم وجود دارد، مجوز آن از مقام معظم رهبری دریافت می‌شود. بنابراین اطلاعاتی که رئیس سازمان می‌دهد را ما به دلیل آنکه گردش خزانه ندارد، نداریم و اگر اختلاف حسابی در این زمینه مشاهده می‌کنید به این دلیل است.

معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور در پایان در رابطه با سؤال فارس مبنی بر اینکه درآمدهای مالیاتی و نفتی در این مدت چه میزان بوده است، پاسخی نداد.