«نود اقتصادی»- مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون گفت شرکت‌های پتروشیمی در شرایط فعلی مجبور بوده تا مایحتاج ارزی خود را با ارزهای دیگر تهیه کنند زیرا ارز مورد نیاز آنها از سامانه نیما قابل تامین نیست و تاکید کرده صنعت پتروشیمی دنبال دور زدن قانون نیست و ولو با وارد آمدن ضرر به این شرکت‌ها!

"علیرضا صدیقی زاده" در گفتگو با «نود اقتصادی» تایید کرده است که شرکت‌های پتروشیمی ارزهای حاصل از صادرات خود را از طریق سامانه نیما به بازار عرضه می‌کند زیرا در صنعت پتروشیمی، هیچ کسی دنبال زیرپا گذاشتن قانون نیست.

وی شرکت پتروشیمی کارون را از جمله شرکت‌هایی برشمرد که برای تولید محصول خوراک مایع مصرف می‌کند و اذعان داشت که خوراک مایع کمترین حاشیه سود را نسبت به سایر مواد دارد و این شرکت تا پیش از این خوراک مورد نیازخود را با ارز مبادله‌ای دریافت می‌کرد که بعد از اعلام نرخ دلار به 4200 تومان، حاشیه سود پتروشیمی کارون باز هم کاهش خواهد یافت.

صدیقی زاده، تاکیدکرد که با نرخ دلار 4200 تومانی برای خوراک مایع، حاشیه سود پتروشمی کارون به شدت کاهش خواهد یافت، اما گفت که هنوز این شرکت از روند قیمت مربوط به افزایش قیمت محصولات برآورد دقیقی نداشته که تا پایان سال 97 چه درصدی از سود پیش بینی شده خود را از دست خواهد داد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون، عمده بدهی معوق شرکت متبوع خود را مربوط به پتروشیمی بندر امام دانست و گفت که پتروشیمی کارون بدهی به غیر ازسهامدار اصلی به جای دیگری نداشته و به سهامدار تعهد داده که میزان بدهی این شرکت به سهامدار بیشتر از این نشود.

وی تصریح کرد که عمده سهامدار شرکت پتروشیمی کارون، پتروشیمی بندر امام بوده و با تعاملی که باخود سهامدار اصلی وجود دارد مشکل زیان انباشته این شرکت در سال 97 حل خواهد شد.

صدیقی زاده،تایید کرد که شرکت پتروشیمی کارون در دو سال گذشته مشمول ماده 141 بوده که این موضوع، مشکلاتی را برای پتروشیمی کارون ایجاد کرده که برای خروج ازماده 141 پیشنهاداتی از طرف هیات مدیره به مجمع ارایه شده که در صورت تایید، برنامه خروج از شمولیت ماده 141 پیگیری خواهد شد.

وی  گفت که عمده سهام شرکت پتروشیمی کارون مختص پتروشیمی بندر امام بوده و پتروشیمی بندر امام به دلیل خصوصی بودن، مشمول قانون واگذاری سهام مدیریتی خود در پتروشیمی کارون نیست.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی کارون تصریح کرده است که صنعت پتروشیمی هم مثل سایر صنایع در کل کشور پیشرفت‌های خود را داشته اما با توجه به وجود تحریم، همه صنایع کشور دارای افت‌هایی بوده‌اند که صنعت پتروشیمی هم مجزای از بقیه نیست.

صدیقی زاده افزوده که با واگذاری سهام پتروشیمی ها به بخش خصوصی سهام آنها تکه تکه شده و بخشی از سهام شرکت ها در وزارت رفاه و بخشی دیگر  هم در صندوق های بازنشستگی بوده که اینطورنشان داده میشود که صنعت پتروشیمی برنامه مند نیست.

وی،با بیان اینکه در شرایط تحریم ها صنعت پتروشیمی با مشکل نقل و انتقال ارز و تهیه مواد اولیه  مواجه می شود ، در عین حال گفت که هرمشکلی راهکار خود را داشته اما چنانچه تحریم ها بازگردد صنعت پتروشیمی با چشم بازتری به جلو حرکت خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی کارون گفت که بازار اسید کشور به صورت کامل در اختیار این شرکت بوده و محصولات تولیدی خود را دربورس عرضه می کند و مابقی آن هم  صادر می شود وادامه داد که بازار هدف محصولات صادراتی پتروشیمی کارون به صورت سنتی کشورهایی چون عراق، اذربایجان و افغانستان وپاکستان بوده که حتی  با بازگشت تحریم ها، این کشورها مشتریان ثابت بوده  وحتی  بعداز سخنان ترامپ هم هیچ موضع منفی  برای  نخریدن کالاهای پتروشیمی کارون اتخاذ نکرده اند.