دکتر لطفعلی بخشی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در پاسخ به این سوال که اصلی‌ترین دلیل التهابات ارزی اخیر چیست اظهار داشت: قطعا یکی از دلایل این التهابات، مربوط به 3 برابر شدن نقدینگی است، ولی در کنار این ماجرا باید مشکلات بین‌المللی و تحریم‌ها را نیز مدنظر قرار داد.

وی ادامه داد: با تحریم‌های آینده هم صادرات نفت ایران محدودتر می‌شود و هم گرفتن پول نفت برای ایران سخت‌تر خواهد شد. پول نفت هم بزرگترین درآمد ارزی دولت است و از آنجاست که به بازار تزریق می‌شود.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: برای تبدیل دارایی‌ها هجوم زیادی به بازار دارایی‌ها از جمله ارز و سکه صورت گرفت و مسائلی پیش آمد که شاهدش بودیم؛ البته حجم کلان نقدینگی هم از پیش زمینه این التهابات را فراهم کرده بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره دلیل افزایش نقدینگی نیز به «نود اقتصادی» گفت: دولت‌های ایران کمتر فکر می‌کنند و معمولا برای حل مشکلات خود ساده‌ترین راه را در پیش می‌گیرند، راحت‌ترین راه هم این است که به بانک مرکزی بگویند «پول بده» و یا از بانک‌ها پول بگیرند و آن را خرج کنند، چرا که دولت‌ها نمی‌خواهند به خودشان زحمت بدهند.

وی تصریح کرد: متاسفانه دولت‌های ما برای راحتی خودشان، منافع بلندمدت کشور را فراموش می‌کنند و محبوبیت خود را به منافع مردم ترجیح می‌دهند و برای اینکه محبوبیت خود را از دست ندهند، راه درست را انتخاب نمی‌کنند.

این اقتصاددان اظهار داشت: به طور مثال، اگر ما قیمت ارز را هرسال به نرخ تورم بالا می‌بردیم، تاثیرات این شوک‌ها به مراتب کمتر می‌شد.