«نود اقتصادی»:رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: این سازمان پارسال با مشارکت بخش خصوصی، 23 طرح در بخش معدن و صنایع معدنی به بهره برداری رساند که از ارزش بیش از 2.3 میلیارد دلاری برخوردار بود.

مهدی کرباسیان افزود: مجموع اشتغال مستقیم این طرح ها چهار هزار و 850 نفر بود.

این مقام مسئول اظهار داشت: پارسال تولید فولاد خام،‌ محصولات فولادی، سنگ آهن، ‌زغالسنگ و آلومینا با رشد همراه شد. سال گذشته شرکت های فولادساز کشور 21 میلیون و 884 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در سال 1395، معادل 18 میلیون و 466 هزار تن بود که حاکی از رشد 19 درصدی است.

به گفته وی، در 12 ماهه پارسال، 19 میلیون و 776 هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف، تیرآهن، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد. میزان تولید این محصولات در سال 1395 به 18 میلیون و 151 هزار تن رسید که نشان دهنده افزایش 9 درصدی است.

کرباسیان ادامه داد: پارسال همچنین 161 هزار تن مس، 337 هزار تن آلومینیوم و 240 هزار تن آلومینا تولید شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پارسال نزدیک به 74.1 میلیون تن سنگ آهن در کشور تولید شد که نسبت به سال پیش از آن از رشد بیش از 14درصدی برخوردار است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ظرفیت تولید گندله سازی تا پایان پارسال به 48.2 میلیون تن و ظرفیت تولید کنسانتره سازی نیز به 51.9 میلیون تن رسید.

کرباسیان یادآور شد: در سال گذشته نزدیک به یک میلیون و 500 هزار تن کنسانتره زغالسنگ تولید شد و پیش بینی می شود امسال این روند با اندکی رشد به یک میلیون و 600 هزار تن برسد.

وی توضیح داد: راه اندازی زغالشویی 300 هزار تنی سوادکوه و 400 هزار تنی طبس سبب رشد ظرفت تولید شد. در سال 97 قرار است طرح جامع زغالسنگ کشور توسط ایمیدرو رو نمایی شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان ساخت: پارسال ارزش صادرات معدن و صنایع معدنی ایران به بیش از 10.7 میلیارد دلار رسید. این رقم، 22 درصد از کل صادرات کشور را شامل می شد، در حالی که سال های گذشته این سهم 16درصد بود.
وی گفت: در این میان برای نخستین بار، صادرات فولاد ایران با 39 درصد رشد به رقم 9.48 میلیون تن در سال 96 رسید. در همین مدت رشد 300 درصدی صادرات آهن اسفنجی و 10.4 درصدی سیمان محقق شده است.
کرباسیان افزود: در این مدت 713 هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که نسبت به آمار سال گذشته (172 هزار تن)، حاکی از افزایش 315 درصدی صادرات این محصول است.
«بدین ترتیب کل صادرات زنجیره فولاد از 9 میلیون و 208 هزار تن نیز عبور کرد.»
به گفته این مقام مسئول، در سال 96 چهار طرح بزرگ آغاز شد که منجر به اشتغال 2 هزار و 500 نفر شده است. در این میان طرح ساخت کارخانه کنسانتره روی مهدی آباد از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین پروژه تیتانیوم و بندر پارسیان نیز جزو طرح های اولویت دار ایمیدرو محسوب می شوند.

وی در ادامه به برنامه جامع اقدام مشترک اشاره کرد و گفت: برجام فرصت های متعددی برای همکاری با شرکت های مختلف خارجی از جمله اروپایی و شرق آسیا فراهم کرد. همچنین فاینانس بخش زیادی از طرح ها از همین مسیر عملیاتی شد، به طوری که پس از باز شدن ال. سی طرح ها، شاهد راه اندازی پروژه های شاخصی همچون فولادهای استانی شدیم.

وی افزود: البته دولت پیش از برجام، ‌اقدام به زمینه سازی کرده بود و بطور نمونه ال. سی(گشایش اعتبار) طرح آلومینیوم جنوب،‌ پیش از برجام باز شد و فرایند اجرای پروژه سرعت گرفت و اکنون نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. تعدادی نیروگاه در کشور از جمله آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه لامرد و نیروگاهی در منطقه ویژه خلیج فارس نیز توانستند از تامین مالی خارجی استفاده کنند.

کرباسیان خاطرنشان ساخت: همچنین ساخت تجهیزات که در گذشته فقط در چین انجام می شد، به اروپا تسری یافت و توانستیم بسیاری از تجهیزات مورد نیاز کارخانه های معدنی و صنایع معدنی را از کشورهای اروپای غربی وارد کنیم؛ به عبارتی سفارش و تامین تجهیزات از سازندگان اروپایی انجام شد.

« به این موضوع، همکاری در بخش خدمات از جمله حمل و نقل و نقل و انتقالات مالی هم باید اضافه شود که منافع آن نصیب توسعه بخش معدن و صنایع معدنی نیز شد.»

وی ادمه داد: در این مدت و بویژه پارسال صادرات معدن و صنایع معدنی رشد قابل ملاحظه ای یافت و به 10.7 میلیارد دلار رسید.

این مقام مسئول وزارت صنعت یادآور شد: پارسال ایران به 40 کشور جهان محصولات این بخش را صادر کرد که افزون بر 9 میلیون تن از کل صادرات به حوزه فولاد مرتبط بود.

«به طور کلی تلاش مجموعه ایمیدرو این بود که بهترین بهره برداری از برجام را در جهت منافع ملی انجام دهد.»

وی خاطرنشان ساخت: به نظر می رسد خروج امریکا از این توافق،‌ چالش هایی را برای طرف های همکاری با ایران ایجاد کند. دارایی بسیاری از این شرکت ها در بازارهای مالی و پولی آمریکاست؛ ‌به همین دلیل شرکای ایران بیم بلوکه شدن دارایی های خود را در آن کشور دارند. با این حال، همکاری ها با برخی شرکت ها همچنان ادامه دارد.

کرباسیان ادامه داد: از سویی دیگر، اتحادیه اروپا در حال تدوین بسته ای برای رفع چالش های احتمالی است که مسیر همکاری اقتصادی باز نگه داشته شود. اقدام اروپا می تواند موضوعاتی همچون انتقال پول و همچنین حمل و نقل تجهیزات را برای شرکت های ایرانی تسهیل کند. در زمان اجرای برجام مشکل خاصی در این موضوع ها نداشتیم و تلاش ایران و اروپا بر همین اصل استوار است.

وی درخصوص برنامه ریزی ها برای احیای معادن متروکه نیز توضیح داد: برنامه این است که با احیای 500 معدن متروکه که از توجیه فنی و اقتصادی لازم برخوردار باشند، شاهد اشتغال قابل ملاحظه ای در حدود 25 هزار نفر باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از اواخر پارسال کارگروه تخصصی احیاء معادن متروکه متشکل از نمایندگان ایمیدرو، معاونت معدنی وزارتخانه، خانه معدن ایران، شرکت تهیه و تولید و صندوق بیمه معدن و سایر نهادها و تشکل‌های مرتبط این موضوع را پیگیری می کند.

وی گفت: دولت و مجلس در بودجه 1.5 میلیارد دلار تسهیلات برای حوزه صنایع و معادن کوچک اختصاص داد که 10 درصد آن (1200 میلیارد تومان) به بخش معدن اختصاص می یابد.

کرباسیان بیان داشت: بیش از 90 درصد معادن کشور معادن کوچک و روستایی هستند و براساس توافق انجام شده، این نوع معادن می توانند تا سقف 150 میلیارد ریال وام دریافت کنند و با تضمین صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با آرامش خاطر در حوزه راه اندازی، بهره برداری و فرآوری معادن فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی وابسته به ایمیدرو نیز اعلام کرده فعالان بخش معدن همه درخواست های خود را به صورت سیستمی به بانک ارائه دهند. دستگاه اجرایی مربوطه در استان نیز میزان عملکرد معدن را بررسی می کند و به صندوق بیمه فعالیت های معدنی ارسال شده و در آنجا ارزیابی تخصصی و فنی و مالی صورت می گیرد و سپس طرح به کارگروه ملی ارسال می شود. در اینجا کارکرد صندوق تسهیل گر و تضمین کننده برای اعطای وام است.