به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، به نقل از دویچه وله، شرکت بزرگ کشتیرانی فرانسوی CMA CGM که یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل دریایی در جهان به شمار می رود، اعلام کرد: از ترس نقض تحریم های آمریکا فعالیت خود در ایران را متوقف می کند. 

این شرکت در حالی از ایران خارج می شود که رئیس جمهور ایران از کشورهای اروپایی خواسته است تا تلاش بیشتری را علیه تحریم های آمریکا انجام دهند. خروج این شرکت بزرگ کشتیرانی فرانسوی به نوعی خنثی کننده تلاش های تهران در متقاعد کردن کشورهای اروپایی برای نگه داشتن شرکت های خود در ایران است. 

ایران اعلام کرده است، برای نجات برجام اروپایی ها باید اقدامات بیشتری انجام دهند. در ماه می دونالد ترامپ به صورت رسمی خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران را اعلام کرد. آمریکا به تمام کشورها دستور داده است تا خرید نفت از ایران را از ماه نوامبر متوقف کنند. 

آمریکا همچنین به تمام شرکت های خارجی حاضر در ایران اعلام کرده است، برای اینکه توسط آمریکا جریمه نشوند از ایران خارج شوند. با این حال کشورهای اروپایی همچنان از برجام حمایت کرده و ا علام کردند، تلاش خود را برای ادامه فعالیت شرکت های خارجی در ایران بیشتر خواهند کرد. 

البته به نظر می رسد پیشنهاد آمریکا به برخی کشورها و شرکت های اروپایی به گونه ای بوده است که آنها را بر آن داشته است که از همکاری با ایران صرفه نظر کنند. 

انتهای پیام/ب

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.