«نود اقتصادی»:بازار بورس در روزهای گذشته وارد مرحله اصلاح و پسرفت شده و از کانال 115 هزار به 108 هزار واحد عقب نشینی کرده است.

کاهش قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و فلزی) نیز فشار منفی زیادی را بر بورس وارد کرده و سبب افت قیمت شرکت های مرتبط شده است.

در معاملات امروز 868 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 764 میلیارد ریال در 62 هزار و 733 نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 253 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 35 واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 25 واحد افت کرد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

همچنین شاخص آزاد شناور یک هزار و 54 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 777 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز یک هزار و 38 واحد 936 کاهش یافت.

گروه خودرو در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 341 میلیون سهم به ارزش 334 میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 273 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 195 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه کانی های فلزی با دادوستدی به ارزش 146 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فرارده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 99 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز، نمادهای ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، کچاد(صنعتی و معدنی چادرملو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) بیشترین فشار منفی و پارس (پتروشیمی پارس) بالاترین تاثیر مثبت را بر جای گذاشت.

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز بیشتر از 6 واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و 218 واحدی قرار گرفت.

در بازار فرابورس، بیش از 200 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 2 هزار و 104 میلیارد ریال دادوستد شد.

در معاملات امروز، نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) بیشترین فشار منفی را بر بازار فرابورس وارد کردند.