«نود اقتصادی»:حسین اسفندیاری قائم مقام شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران،با بیان اینکه 84 هزار حاجی از 19 فرودگاه کشور عازم سرزمین وحی می شوند ،گفت: حجاج امسال از طریق دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و هواپیمایی سعودی به مکه و مدینه اعزام می شوند.بعبارتی 50 درصد از پروازهای حج از طریق شرکت ایران ایر و 50 درصد از پروازها از طریق هواپیمایی سعودی اعزام می شوند.

اسفندیاری تصریح کرد: فرودگاه های اصفهان، اهواز، شیراز، کرمان، یزد، بیرجند، همدان و بندرعباس توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر و فرودگاه های مشهد، گرگان، ساری، تبریز، زاهدان، کرمانشاه، زنجان و رشت از طریق هواپیمایی سعودی اعزام می شوند.

قائم مقام شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: هر دو شرکت هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی پرواز دارند.

وی با بیان اینکه مراسم افتتاحیه پرواز حجاج فردا 5 صبح روز چهارشنبه از فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد. تصریح کرد:اولین پرواز رفت حجاج  فردا از فرودگاه های اهواز، بوشهر، امام خمینی و مشهد انجام می شود.

قائم مقام شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه اعزام آخرین پرواز حجاج 26 مرداد ماه انجام می شود ،گفت: عملیات پروازی حج 28 روز است و اولین روز خروج حجاج از مکه تاریخ سوم مهر ماه به مقصد بوشهر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه جلسات آمادگی پرواز حجاج از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده بود ،تصریح کرد: برای ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر به حجاج ،امسال به صورت مستمر با مدیران فرودگاه های استان های مختلف جلسات برگزار کرده ایم.

اسفندیاری بیان کرد: فرودگاه ها باید آمادگی کامل برای اعزام حجاج داشته باشند. تمام سعی خود را می کنیم که سرویس و خدمات خوبی  به حجاج  ارائه دهیم.

قائم مقام شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: بعد از ایام عید فطر اولین جلسه هماهنگی با مدیران فرودگاه برگزار و تذکرات لازم  به آن ها ارائه شده است.

وی تصریح کرد: تمامی نقاط ضعف و قدرت پرواز حجاج در سال های گذشته بررسی شد و برای امسال سعی کردیم تمامی نقاط ضعف را در فرودگاه ها برطرف کنیم.

اسفندیاری یادآور شد: سال گذشته متأسفانه به دلیل مشکلاتی که برای پذیرش حجاج در عربستان بوجود آمد برخی از پروازها با مشکلاتی روبه رو شد.از اینرو شرکت های هواپیمایی امسال قول داده اند که برنامه پروازی منظم و مشخصی را برای حجاج داشته باشند و با کمترین تأخیر این پروازها انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی فرودگاه ها مجهز به جایگاهی برای استقبال حجاج شده اند افزود: حجاج و همراهان آن ها در فرودگاه نگران جای پارک خودرو نباشند. فرودگاه های کشور به منظور جلوگیری از مشکلات ترافیکی در مسیر فرودگاه ها مجهز به پارکینگ های اتوماتیک شده اند . در این بین تمامی دستگاه های مسئول و شهرداری ها همکاری های لازم را انجام داده اند.

قائم مقام شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: امسال بر مبنای ASQ ،نظارت و رتبه بندی فرودگاه ها بر اساس کیفیت عملکرد در عملیات حج انجام می شود.