عباس تقوی، تولیدکننده مرغ گوشتی در گفتگو با «نود اقتصادی» در رابطه با گرانی مرغ گفت: قیمت مرغ بالا نرفته و حتی به قیمت تمام شده آن نرسیده است، بلکه به آن نزدیک شده است.

وی افزود: سال‌های قبل مرغ بسیار ارزانتر از قیمت تمام شده‌اش عرضه می‌شد و همین باعث شده بود که مرغداران زیان زیادی را متحمل شوند.

تقوی خاطرنشان کرد: بالا رفتن قیمت مرغ نسبت به سال‌های قبل دلایل متعددی دارد که مهمترین آن غیرفعال شدن بسیاری از واحدهای تولیدی است.

وی تصریح کرد: بالا رفتن قیمت نهاده‌ها دلیل اصلی تعطیلی و توقف در تولید این واحدهای مرغداری است. بحث قطعی برق در فصل گرما مازاد بر علت شد و باعث گردید تا واحدهای تولیدی به دلیل کمبود امکانات ضررهای زیادی را متحمل شوند.

این تولیدکننده خاطرنشان کرد: 10 دقیقه قطعی برق صدمات جبران ناپذیری به مرغداران می زند و موجب مرگ مرغ‌های زیادی می‌شود وای به حال این که این قطعی‌ها به 2 ساعت هم برسد. این موارد باعث شده تا در حال حاضر تقاضا بر عرضه پیشی بگیرد و قیمت ها بالاتر رود.

تقوی اضافه کرد: در تولید مرغ گوشتی ذرت برزیلی را مصرف می کردیم اما قیمت آن از 900به 1300تومان رسیده است بنابراین الان بسیاری از همکاران من با وجود مرغوب نبودن ذرت اوکراینی، این نهاده را از اوکراین تهیه می کنند.

تقوی اظهار داشت: قیمت سویا 1450 تا 1600 بود اما تا چند ماه به 2700 رسید و الان هم 2300 تومان است. من نمی‌دانم آیا دولت بر روی ارزی که به واردکنندگان می دهد نظارتی هم دارد یا خیر؟

این فعال بازار مرغ ادامه داد: در همین یکی دو ماه گذشته قیمت جو از 1050تومان به 1350 تومان رسید و حالا به جز گرانی آن مشکل عمده تری وجود دارد و آن نایاب بودن آن است، به طوری که وقتی برای خرید جو به بازار مراجعه کنید افراد کمی آن را عرضه می‌کنند و بعد یک ساعت می‌گویند تمام شده است.

وی تصریح کرد: می‌گویند این‌ها جز کالاهای اساسی هستند و باید ارز به آن تعلق بگیرد، اما دولت بیاید و بررسی کند که ارزی که برای سویا تعلق گرفته است کجا رفته است که به مدت چند ماه قیمتش بر روی 2700 باقی ماند.