«نود اقتصادی»:امروز برخلاف روزهای گذشته بازار سهام شاهد کاهش قیمت در بسیاری از نهادها بود بطوری که شاخص کل ۲۰۶۲ واحد افت کرد و تا نیمه کانال ۱۳۱ هزار واحدی پایین آمد.

چند مدتی است که با افزایش قیمت دلار روند قیمت‌ها در بازار سرمایه به شدت افزایشی شده و در روزهای گذشته شاخص کل آنقدر کانال‌شکنی کرد تا به قله ۱۳۲ هزار واحدی رسید، در عین حال بسیاری از سهم‌ها در گروه پتروشیمی و فلزات اساسی با صف خرید همراه بودند، اما امروز در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای روند قیمت‌ها رو به افت گذشت.

شاخص کل هم وزن بازار سرمایه امروز با افت ۳۶ واحدی مواجه شد و به رقم ۱۸ هزار و ۹۱۳ رسید. شاخص آزاد شناور نیز ۱۶۲۴ واحد افت کرد و تا رقم ۱۴۰ هزار و ۳۴۰ پایین آمد، علاوه بر این شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۱۳۳۵ و ۴۹۸۵ واحد افت کردند.

علی رغم اینکه در روزهای گذشته نمادهایی در گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی محرک شاخص کل برای افزایش و کانال‌شکنی بودند، امروز این نمادها بیشترین تاثیر کاهنده بر روی شاخص‌های بازار داشتند.

از جمله این نمادها می‌توان به صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پارس و معدنی و صنعتی گل‌گهر اشاره کرد به طوری که هر یک از این نمادها به ترتیب با ۴۳۹، ۲۲۱، ۲۰۸ و ۱۹۴ واحد تاثیر کاهنده سعی کردند شاخص‌های بازار را به سمت پایین هدایت کنند، اما در طرف مقابل پتروشیمی پارس، ‌ بانک ملت و شرکت ارتباطات سیار ایران به ترتیب با ۹۰، ۵۹ و ۴۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص‌های بازار گذاشتند.

امروز در گروه محصولات شیمیایی بسیاری از سهم‌ها افت قیمت را تجربه کردند و تعدادی نیز تا بیش از ۴ درصد کاهش قیمت داشتند، در گروه فلزات اساسی نیز نیمی از سهم‌ها با افت قیمت مواجه شدند، در عین حال در گروه خودرو و ساخت قطعات روند قیمت سهم‌ها برخلاف جریان بازار افزاینده بود. تعداد زیادی از سهم‌ها در این گروه توانستند بیش از ۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کنند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۶۵۸ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۴ هزار و ۳۸۷ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز ۳۲.۵ افت کرد و به رقم ۱۴۹۹.۶۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۴۴۳ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات این بازار به رقم ۶۳۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.