محمد صادق کریمی، کارشناس ارشد انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی» بیان داشت: بازار نفت در حال حاضر با مازاد عرضه مواجه است، لذا ظرفیت اضافه‌ای که وجود دارد می‌تواند نفت پالایشگاه‌های دنیا را تأمین کند، بنابراین امکان کاهش صادرات نفت ایران وجود دارد اما این صادرات به صفر نخواهد رسید.

وی افزود: البته بازار نفت به اندازه 2 میلیون بشکهِ ایران، ظرفیتِ پایدار تأمین را ندارد و همین موجب می‌شود که بتوانیم تا حد رفع نیازهای داخلی‌مان صادرات داشته باشیم اما اگر بخواهیم این میزان صادرات را افزایش داده و درآمد مورد نیاز خود را تأمین کنیم باید به فکر راه‌کارهایی برای بی‌اثر کردن تحریم باشیم.

این پژوهشگر حوزه نفت بیان داشت: در هر صورت ما با کاهش صادرات نفت مواجه خواهیم شد، بنابراین باید از روش‌های مختلف استفاده کنیم تا هم جریان صادرات نفت را حفظ کنیم و هم بتوانیم درآمد حاصل از آن را به درآمد دراختیار تبدیل کنیم تا بتوانیم از آن طریق نیازهای وارداتی خود را تأمین کنیم.

کریمی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا نیازمان از صادرات نفت خام را قطع و یا کاهش دهیم تا دیگران نتوانند از این موضوع به عنوان نقطه ضعفی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران استفاده کنند.

این پژوهشگر نفت در مورد تأثیر تحریم‌ها بر روی واردات بنزین نیز به «نود اقتصادی» خاطرنشان کرد: با وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس ما می توانیم نیازِ چند سال آینده کشور را تأمین کنیم البته هر چند نیاز به واردات بنزین نداریم اما همچنان مدیریت مصرف بنزین مسئله ای است که باید مدنظر قرار دهیم.

وی در رابطه با لغو قرارداد توتال بیان داشت: توتال تحت تأثیر مسائل سیاسی از این قرارداد خارج شد و ما الان باید به این بیندیشیم که چگونه می‌توان از ظرفیت‌های دیگری به غیر از اروپا و ظرفیت‌هایی که با تحریم تحت تأثیر قرار نمی گیرند استفاده کنیم، کشورهایی مانند روسیه و چین می توانند با ما همکاری داشته باشند.

کریمی در پایان گفت: در داخل کشور  حجم بزرگ سرمایه در اختیارمان است، از طرفی نقدینگی و توانایی نسبی در شرکت ها و نهادهای مالی وجود دارد ما باید از این ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های بین المللی مانند چین و روسیه استفاده کنیم تا بتوانیم به توسعه مدنظر در میادین به خصوص میادین پارس جنوبی دست پیدا کنیم.