«نود اقتصادی»: مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران،میزان منابع بانک متبوع خود در ابتدای سال 96 را حدود 6 هزار میلیارد تومان دانست که حجم این منابع در پایان سال مذکور به رقم  11 هزارمیلیارد تومان رسیده وازرشد 82 درصدی برخوردار شده است.

"مرتضی اکبری" در گفتگو با «نود اقتصادی»،تعداد افراد وام گیرنده از بانک  قرض الحسنه مهر ایران در سال گذشته را  752 هزار نفرخواند که در مجموع  8200 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به آنها پرداخت شده است.

وی،برآورد کرد که منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران هرساله  10 تا 15 درصد رشد داشته و افزود که تا اکنون سود توزیعی در قالب 10درصد قانون تجارت بوده و مابقی سود در قالب سود انباشته در بانک مانده است.

اکبری،عنوان داشت که افزایش سرمایه بانک متبوع او به دلیل واگذاری سهام آن در بورس  نه رد و یا تایید نشده و قرار است که سرمایه بانک با افزایش 500 میلیاردتومانی به 2 هزار میلیارد تومان برسد.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران،تعداد شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران را حدود 530 شعبه دانست و از سیاست این بانک گفته که قرار است شعب  آن از شهرهای بزرگ به سمت شهرهای کوچک حرکت کنند و توضیح داد که به دلیل ضریب نفوذ پایین اینترنت در شهرستان ها، شهرهای کوچک  نیاز بیشتری برای حضورشعب بانک دارند.

وی،زیاد کردن تعداد شعب ملکی و شعبه داری در شرایط فعلی را از لحاظ اقتصادی فاقد صرفه و صلاح دانست و تصریح کرد که سیستم توزیع شعب بانک به سمت شهرهای کوچک حرکت کرده و حتی شعب استان تهران از مرکز تهران کم شده و در شهرهای اقماری استان تهران توزیع شده است.

اکبری، تعداد مشتریان حقوقی بانک متبوع خود را بین 20 تا 25 درصد ذکر کرد و ادامه داد که رویکرد این بانک برای  حضور در سازمان ها،انجام فعالیت برندینگ بانک و جذب کارکنان آن سازمان ها برای سپرده گذاری در بانک است.

وی،اضافه کرد به دلیل نداشتن خدمات بانکی گسترده در بانک قرض السحنه مهر ایران،نوسانات گردش حساب جاری مشتریان حقوقی ها در این بانک مشهود بوده،حال آنکه بسیاری از سازمان ها خواهان دریافت خدمات گسترده بانکی هستند به همین دلیل تمایل چندانی برای گشایش حساب جاری خود نزد این بانک ندارند و خدمات گسترده خود را ازسایر بانک ها دریافت می کنند.

اکبری،اذعان داشت که این بانک به دنبال جذب سپرده گذار خرد و کلان  بوده و در شرایط فعلی، پول سازمان ها نزد این بانک رسوب نمی کند.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران،سیاست بانک متبوع خود درسالجاری را ارایه تسهیلات به اشتغال خرد دانست  که ممکن است این رقم به بالای 60 درصد برسد.

وی،بورسی شدن بانک قرض الحسنه مهر ایران در شرایط  فعلی را فرایند آسانی ندانست زیرا مشکلات زیادی بر سر راه آن وجود دارد و توضیح داد که بخشی از این مشکلات به تکمیل سرمایه، اصلاح و تصویب اساسنامه آن بر می گردد.

اکبری،گفت که بانک های قرض الحسنه نمی توانند شرکت های بورسی خوبی از آب درآیند،چون حضور در بورس، منوط به تحقق "ای پی اس" بوده و سهامداری که سهام یک  بانک را خریداری می کند در انتظار تقسیم سود بوده و نمی توان ازمحل کارمزد تسهیلات قرض الحسنه سودی شناسایی کرد.

به گفته وی،بورسی شدن بانک قرض الحسنه مهر ایران منجر به سود آور شدن آن خواهد شد، بنابراین نهادهای عام المنفعه سهام این بانک را خریداری  کرده و می کوشند تا از ظرفیت این بانک برای خدمات عامل المنفعه خود استفاده کنند که در اینصورت پول جدیدی وارد بانک نمی شود.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفته است که سال گذشته یک میلیون سپرده گذار در این بانک افتتاح حساب داشته  و تعداد کل صاحبان حساب این بانک را پنج میلیون و 270 هزار سپرده گذار برشمرد که  4 میلیون و 400 هزار سپرده گذار فعال بوده و 900 هزار حساب در این بانک غیرفعال است.

وی، گفت که به دلیل نوسانات نرخ ارز،رشد منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران 6 درصد کمتر از دوره مشابه در سال قبل بوده است.

اکبری برآورد که ارزش دارایی دفتری بانک قرض الخسنه مهر ایران حدود 14 هزارمیلیاردتومان بوده حال آنکه به گفته او، میزان دارایی واقعی این بانک به مراتب بیشتر است.