محمد رضا اسکندری وزیر اسبق کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه افزایش بهره وری در مصرف آب تنها با اجرای لایحه الگوی کشت میسر خواهد بود، اظهار کرد: لایحه الگوی کشت  از سال 88 تا کنون  در دولت مانده و به مجلس راه نیافته است در حالیکه باید الگوی کشت قانون شود  و در مناطق مختلف براساس استعدادیابی کشت های مختلف ، سیستم های آبیاری قطره ای پیاده شود.

وی با اشاره به اینکه باید 45 هزار هکتار گلخانه برای مدیریت آب کشور  ایجاد شود، افزود: انتقال 440 هزار هکتار اراضی سبزی و صیفی از فضای باز به 45 هزار هکتار فضای گلخانه یک ضرورت به شمار می رود چرا که در صورت تحقق این امر  حدود 7 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

اسکندری افزود: اگر کشت گندم با آبیاری قطره ای جایگزین غرقابی و سنتی شود، حداقل حدود 8 هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود که با احتساب انتقال کشت سبزی و صیفی به فضای گلخانه 15 میلیارد متر مکعب از هدر رفت آب جلوگیری خواهد شد که در این صورت مشکل بحران آب کشور مرتفع خواهد شد.


بیشتر بخوانید: اجرای الگوی کشت، حلقه مفقوده بخش کشاورزی


این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و نیرو برنامه ای برای احداث آبیاری های نوین و احداث گلخانه ها دارند، بیان کرد: مسئولان دولتی باید برنامه ریزی کنند و همواره استوار بر عهد خود باقی بمانند و به کشاورزان بگویند که چگونه از آب مصرف بهینه داشته باشند چرا که عدم کشت محصولات آب بر در برخی استان ها که با مشکل بحران آب روبرو هستند،جوابگو نخواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد: به اعتقاد بنده اگر  مصرف آب کنونی موجود در کشور به درستی مدیریت شود، نیازی به آب های ژرف نخواهیم داشت و تنها برای رفع مشکل کنونی آب باید مدیریت و بهره وری را افزایش دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.