جعفر ربیعی نائب رئیس شرکت  صنایع پتروشیمی و مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه و سامانه نیما ،اظهار کرد: از زمان راه اندازی سامانه نیما و بازار ثانویه طبق تصمیم دولت به منظور ورود ارز پتروشیمی ها ،شرکت های پتروشیمی به عنوان بزرگترین عرضه کننده غیر نفتی در بازار ارز حضور داشتند به طور مشخص در حدود 4 ماهه اول سال بیش از دو میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی ها در بازار تزریق شد، بیشتر این مبلغ مختص زمانی بود که ارز مبلغی حدود 4 هزار و 200 تومان داشت و هنوز بحث بازار ثانویه به میان نیامده بود.

وی ادامه داد: به علت تصمیم دولت ،شرکت های پتروشیمی تمام ارزی که داشتند را در بازار عرضه کردند.

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه همه شرکت های پتروشیمی هم اکنون در بازار ثانویه فعالند،افزود: در مدت زمان فعالیت چهار ماهه خود در سامانه نیما بر اساس دلار 4 هزار و 200 تومانی ، هلدینگ خلیج فارس یک و نیم میلیارد دلار ارز به بازار عرضه کرده است.

وی گفت: در یک هفته گذشته و با آغاز به کار فعالیت در بازار ثانویه هلدینگ خلیج فارس در مجموع 500 میلیون درهم به بازار عرضه کرده است.

 نائب رئیس شرکت  صنایع پتروشیمی خلیج فارس تاکید کرد: افرادی که بخش پتروشیمی را به صورت عمومی متهم به عدم عرضه ارز در بازار می کنند و یا بر این باورند که مجموعه ما ارز حاصل از فروش محصولات خود را با قیمت های بالاتر و خارج از سیستم به بازار تزریق کرده است  مدارک خود را به مراجع نظارتی ارائه دهند.

ربیعی ادامه داد: اگر یک شرکت پتروشیمی مرتکب این کار شده باشد خود آن شرکت باید مورد مواخذه قرار گیرد. هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگترین پتروشیمی کشور ارز خود را در سامانه نیما و بازار ثانویه عرضه کرده است.

وزارت نفت تعیین کننده نرخ خوراک است

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس درباره احتمال تغییر نرخ خوراک گفت: این موضوع را باید از مجموعه وزارت نفت جویا شد چرا که شرکت های پتروشیمی خریدار خوراک بوده و مجموعه وزارت نفت فروشنده آن است.

وی ادامه داد: هر قیمتی که برای ما در نظر گرفته شود از آن تبعیت خواهیم کرد، بر اساس آخرین مصوبه هیئت دولت در زمانی که ارز 4200 تومان بود قیمت ارز خوراک پتروشیمی ها 3 هزار و 800 تومان تعیین شد این مصوبه همچنان معتبر است و تا کنون مصوبه دیگری به جای آن به ما ابلاغ نشده است.

ربیعی درباره چگونگی تعیین نرخ خوراک به مبلغ 3هزار و 800 تومان گفت: وقتی نرخ خوراک و نرخ فروش محصول یکی باشند حاشیه سود بعضی از شرکت های پتروشیمی بسیار بسیار پایین می آید و آنها به شدت ضرر می کنند از اینرو شرکت های پتروشیمی گزارشی با محاسبات و اعداد و ارقام و مورد نظر در این زمینه  به وزارت نفت ارسال کردند، پس از آن دولت به این جمع بندی رسید که برای کمک به شرکت های پتروشیمی که حاشیه سود کمی داشته و در بورس حضور دارند و به علت جلوگیری از اثرگذاری منفی آنها در بورس، نرخ خوراک 3 هزار و 800 تومان در نظر گرفته شد.

عرضه ارز پتروشیمی ها با قیمت 7 هزار و 900 تومان در بازار ثانویه

 نائب رئیس شرکت  صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره آخرین قیمت عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه گفت: آخرین عرضه در بازار ثانویه بر اساس دلار 7هزار و 900 تومانی بود، به عبارتی یورو، دلار و درهم را بر اساس دلار 7 هزار و 900 تومانی در بازار عرضه کردیم، هم در زمانی که شرکت های پتروشیمی ارز خود را در سامانه نیما بر اساس دلار 4 هزار تومانی عرضه می کردند و هم اکنون که قیمت بر اساس عرضه و تقاضاست به محض این که معامله انجام می شود ریال آن به طور دقیق به حساب پتروشیمی ها واریز می شود و بعد از آن جابجایی ارز صورت می گیرد.

وی گفت: خارج از سامانه نیما هیچ معامله ای انجام نمی شود، از آنجایی که اکنون در سامانه نیما عرضه و تقاضا حاکم است این امکان وجود دارد که بر اساس نوسانات ارز اگر خریداری وجود نداشته باشد مجبور به پایین آوردن قیمت ها شویم تا ارزمان را بفروشیم؛ این فضا هم مانند فضای بورس است.

دلالانی که به اسم خریدار در بازار بورس فساد می آفرینند/سه تقاضای پتروشیمی ها برای ساماندهی تقاضا در بورس

ربیعی گفت: تقاضایی که اکنون برای محصولات پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد در حقیقت تقاضای واقعی نیست چرا که نسبت به سال گذشته میزان تقاضاها در حالی سه برابر شده است که میزان تولیدات پایین دستی هم تراز با آن نیست.

وی ادامه داد: این فاصله و این ناهمخوانی ناشی از آن است که عده ای از فاصله قیمت بازار آزاد و بازار رسمی در آن زمان که نرخ دلار 4 هزار و 200 تومان بود استفاده کردند و به عناوین مختلف به عنوان متقاضی در بازار بورس اقدام به خرید کالا با نرخ 4 هزار و 200 تومانی می کردندو پس از آن همان محصول را با قیمت بالاتر به مصرف کننده واقعی می فروختند.

 نائب رئیس شرکت  صنایع پتروشیمی خلیج فارس اضافه کرد: به طور مثال در مورد مواد اولیه بطری آب و روغن، متوسط فروش کالای ما در بورس در چهار ماهه اول امسال کیلویی 6 هزار تومان بود اما این محصول به قیمت 20 هزار تومان به دست مصرف کننده واقعی می رسید، این فاصله نه به جیب مصرف کننده واقعی رفته و نه به جیب عرضه کننده مواد اولیه یعنی شرکت های پتروشیمی!

ربیعی بیان کرد: این چالش را به دولت منتقل کردیم و از آنها خواستیم که تدابیری بیاندیشد تا متقاضیان واقعی در بورس کالا امکان خرید داشته باشند، همچنین از قوه مجریه درخواست کردیم که اجازه ندهد کسانی که از بورس خرید می کنند به صادرات آن بپردازند چرا که معتقدیم صادر کننده فقط باید خود تولیدکننده باشد.

وی اضافه کرد: بسیاری از خریداران حاضر در بورس کالا که واقعی هم نبودند با اعمال تغییرات جزئی بر روی محصول از مبادی رسمی و با دلار آزاد اقدام به صادرات رسمی آن محصول می کردند که این موضوع چالش هایی را برای خریدار واقعی و حتی خود ما ایجاد کرده است.

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس درباره سومین درخواست شرکت های پتروشیمی برای ساماندهی وضعیت عرضه محصولات در بورس کالا گفت: از دولت خواسته ایم تا به ما اجازه دهد با متقاضیان واقعی مواد اولیه در بازار به طور مستقیم و بر اساس نرخ واقعی موجود در بورس قرارداد ببندیم.

ربیعی ادامه داد: اگر دولت با سه درخواست ما موافقت کند خریدار واقعی مشخص شده و متضرر نخواهد شد همچنین پای دلالان و واسطه ها در بازار آزاد قطع خواهد شد.

وی گفت: وزرای نفت و صنعت ، معدن و تجارت در حال بررسی و پیگیری سه درخواست ما هستند.

واگذاری پروژه های بالادستی و NGL به شرکت های پتروشیمی

وی از موافقت وزارت نفت برای ورود شرکت های پتروشیمی به پروژه های بالادستی تأمین کننده خوراک پتروشیمی ها خبر داد و گفت: اخیرا بر اساس ابلاغ بخشنامه وزارت نفت به شرکت ملی نفت، تمام پروژه های بالادستی و NGL که می توانند خوراک پتروشیمی را تامین کنند به شرکت های پتروشیمی واگذار خواهد شد. پروژه پالایشگاه بید بلند خلیج فارس و طرح یادآوران خلیج فارس که به طرح NGL3200 معروف است از جمله آنهاست.

فروش و صادرات پتروشیمی با بازگشت تحریم ها به قوت خود باقی است

ربیعی گفت: تولید، فروش و صادرات شرکت های پتروشیمی با بازگشت تحریم ها به هر طریقی ادامه خواهد یافت همانطور که بعد از برجام ارتباط بانکی برقرار نشد و ما در همان زمان نیز بر اساس پروتکل خود به فروش و صادرات محصولاتمان ادامه دادیم با بازگشت تحریم ها نیز نه تنها توقفی در فرایند کاری خود نخواهیم داشت بلکه با قوت بیشتری به کار خود ادامه می دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.