به گزارش «نود اقتصادی» مهدی تقوی اقتصاددان و عضو هیات علمی علامه در خصوص افزایش قیمت ارز اظهار کرد: هر بستری که برای شکل‌گیری این شرایط ارزی اخیر وجود دارد در داخل کشور است، نه در خارج. فراموش نکنیم بعد از توافق برجام در دوره اوباما دو مرحله منابع ارزی حاصل از اجرای برجام در اختیار ایران قرار گرفت. سود ناشی از صادرات گازی و پتروشیمی نیز افزایش چشمگیری داشته است. حال معما اینجاست که با این شرایط و درآمدها چگونه در 48 ساعت دلار به بالای شش هزار تومان رسیده است و روند آن تا 10 هزار تومان متوقف نمی‌شود؟

وی افزود: اواخر سال گذشته و تا قبل از خروج ترامپ از برجام، تصور می‌شد یکی از راه‌های تأمین کسری بودجه دولت، بازی با نرخ ارز است که البته مختص این دولت نبوده و در دولت‌های پیشین هم چنین رویه‌هایی مطرح بوده است. اما تدوام این شرایط یقینا به نفع دولت هم نخواهد بود. باید توجه داشت در همین مدتی که رشد نرخ ارزها رخ داد، قدرت خرید حقوق‌بگیران به دلیل ضعیف‌شدن ریال به‌شدت کاهش یافته است؛ بنابراین همه آن وعده‌های پایان سال دولت درباره افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان عملا در سایه این شرایط از بین رفته است.

تقوی گفت: تب دلار نه تنها اثر  10 درصد رشد حقوق را از بین برده است، بلکه بنیه اقتصادی بیشتر مردم را کاهش داده و البته برای برخی نیز رانت‌های چندصد میلیون دلاری ایجاد کرده است. افزایش نرخ تورم نیز در آینده‌ای نزدیک رخ خواهد داد. متأسفانه عملکرد بانک مرکزی در دوران سیف در نقش متولی بازار ارز، مخرب بوده است.