«نود اقتصادی»:احمد اصغری مهرآبادی، اظهار کرد: از حدود 2.2 میلیون واحد مسکن مهر تاکنون 2 میلیون واحد به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: از 200 هزار واحد باقیمانده نیز حدود 100 هزار واحد فاقد متقاضی بود که از دولت برای واگذاری آنها مجوز دریافت کردیم.

وی در عین حال بیان کرد: این در حالی بود که از واگذاری واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی حتی با حذف شرایط نیز استقبال نشد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: بر این اساس با موافقت مجلس مقرر شد 50 هزار واحد فاقد متقاضی مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد و مستمری بگیران بهزیستی واگذار شود.

اصغری مهرآبادی با بیان این که آیین نامه اجرایی واگذاری این واحدها به تازگی به استان ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: از مجموع 100 هزار مسکن مهر باقیمانده نیز بین 30 تا 35 هزار واحد در مراجع قضایی قرار دارند که برای تعداد زیادی از آنها رای صادر شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی پیش تر نیز با اشاره به این که پروژه های مسکن مهر به 11800 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام نیاز دارند، گفت: کارگروهی ویژه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری و با حضور وزارتخانه های راه، نیرو و کشور برای حل مشکلات مسکن مهر تشکیل شده است.

اصغری مهرآبادی درباره جدیدترین وضعیت پروژه های مسکن مهر، اظهار کرد: از ابتدای آغاز طرح مسکن مهر تاکنون یک میلیون و 700 هزار واحد تحویل متقاضیان شده، از این تعداد 700 هزار توسط دولت نهم و دهم و یک میلیون واحد نیز در دولت یازدهم و دوازدهم (طی 5 سال اخیر) به متقاضیان واگذار شده است.

وی با بیان این که هم اکنون حدود 300 هزار واحد مسکن مهر باقیمانده که در مراحل مختلف ساخت قرار دارند، افزود: بسیاری از این واحدها آماده تحویل است، اما به دلیل نبود انشعابات قابل واگذاری به متقاضیان نیست.

وی ادامه داد: برای تحویل این واحدها، دستگاه های خدمات رسان نیازمند اعتبار هستند. دولت تا جایی که توانسته برای حل این مشکل تلاش کرده به طوریکه کارگروهی ویژه در ریاست جمهوری با حضور وزارتخانه های راه، نیرو، کشور و... به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شده تا منابع مالی مورد نیاز تامین شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز 11800 میلیارد تومانی مسکن مهر برای تکمیل افزود: از این رقم حدود 4800 میلیارد تومان برای ساخت و تکمیل خدمات روبنایی مانند مدرسه، مسجد، کلانتری و... و 4000 میلیارد تومان نیز برای تامین زیرساخت های مربوط به آب، برق و فاضلاب نیاز است.

مهرآبادی بیان کرد: حدود 3000 میلیارد تومان باقیمانده نیز مربوط به محوطه سازی، آماده سازی و اجرای دیوار حائل پروژه های مسکن مهر است که باید تامین شود.