به گزارش «نود اقتصادی» مهدی پازوکی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در خصوص فرار مالیاتی در کشور اظهار کرد: در ایران فرار مالیاتی به‌شدت بالاست؛ همچنین معافیت مالیاتی زیادی هم برقرار است. در حال حاضر نسبت مالیات به GDP  در حدود هشت درصد است که به‌نظر بنده این نسبت می‌تواند تا 20 درصد افزایش یابد که برای این منظور ما به سیستم مالیاتی کارآ نیاز داریم. در این صورت درآمد مالیاتی کشور تا 2.5 برابر میزان فعلی افزایش می‌یابد.
وی افزود: ایران بهشت دلالان، کلاهبرداران و واسطه‌گران است لذا ما ابتدا باید سیستم مالیاتی کشور را درست کنیم تا بتوانیم مالیات بگیریم. اگر مالیات را درست بگیرم، آن‌وقت بودجه جاری عملا از محل مالیات‌ها تامین می‌شود و درآمدهای نفتی صرف پروژه‌های عمرانی، طرح‌های زیربنایی و پروژه‌های بین‌نسلی می‌شود.
این اقتصاددان عنوان کرد: مدیریت مالیاتی ما سنتی است و نظام اطلاعاتی جامع و شفافی ندارد. الان بخشی از نظام بانکی ما پولشویی انجام می‌دهد، پول‌های کثیف را وارد اقتصاد می‌کند، پول ناشی از قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر و... اینها پول‌های کثیفی است که فقط با شفافیت اطلاعاتی می‌توان جلوی اینها را گرفت؛ لذا اگر سیستم شفاف اطلاعاتی داشته باشیم می‌توان از هر بخشی مالیات اخذ کنیم.
پازوکی عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم مسئولان ما به‌همراه یک مترجم به کشورهایی همانند سوئد و دانمارک بروند و ببینند در این کشورها چگونه مالیات می‌گیرند. اگر مالیات درست اخذ شود در مرحله بعد باید این درآمد را از طریق سیستم تامین اجتماعی بازتوزیع کنیم؛ بنابراین وظیفه حکومت‌هاست که مالیات را درست گرفته و درست هزینه کنند.
وی گفت: ما باید انضباط را به اقتصاد ایران بازگردانیم، انضباط اقتصادی یعنی انضباط در سیستم پولی و بانکی، انضباط مالی در سند بودجه (در امر مالیات‌های و مخارج دولت)، انضباط اداری در سیستم اداری کشور و استفاده از دستاوردهای بشری در زمینه تکنولوژی اطلاعات (IT) می‌توانیم جلوی تخلفات مالیاتی و کلاهبرداری‌ها را بگیریم.

  پزشکی با روزانه 100 میلیون درآمد، مالیات نمی‌دهد


دکتر پازوکی در پایان از پزشکی نام می‌برد که به ادعای ایشان 6 منشی دارد و روزانه بالای 100 میلیون تومان درآمد دارد، اما همین فرد دستگاه کارتخوان ندارد و بیماران خود را مجبور به پرداخت با پول نقد می‌کند. این اقتصاددان می‌گوید مگر می‌شود پزشکی که روزانه بیش از 200 بیمار ویزیت می‌کند، 6 منشی دارد، رادیوگرافی و آزمایش و... انجام می‌دهد، دستگاه کارتخوان نداشته باشد و نقدی حساب کند؟ خب معلوم است که فرار مالیاتی دارد.