«نود اقتصادی»: محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی در خصوص آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ٥٤٠ مگاواتی افق زاهدان در چهارمین روز هفته دولت اظهار داشت: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در ارتباط با ضرورت سرمایه گذاری در حوزه انرژی به خصوص تولید برق در استان سیستان و بلوچستان یک شرکت خصوصی، اقدام به احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت اسمی ۵۴۶ مگاوات در مجاورت شهر زاهدان نموده است.

 وی افزود: تجهیزات اصلی به کار رفته در نیروگاه سیکل ترکیبی زاهدان شامل دو واحد توربین گاز MGT-۷۰ ، دو واحد بویلر بازیاب حرارت و یک دستگاه توربین بخار متعلق به یک شرکت داخلی است و بر اساس توانمندی های داخل کشور ساخته شده است. راندمان نامی نیروگاه افق زاهدان به مقدار ۵۴ درصدد بوده و این نیروگاه، یکی از نیروگاه های پیشرفته نصب شده در داخل کشور خواهد بود .

این مقام مسوول به کارگیری تکنولوژی مدرن در واحدهای تصفیه آب این نیروگاه را از جمله مهمترین ویژگی های این نیروگاه برشمرد و افزود: با استفاده از این سیستم، میزان مصرف آب و تولید پساب نیروگاه به شدت پایین و فاقد هرگونه تبعات زیست محیطی به لحاظ محدودیت های برداشت آب و دفع پساب می باشد.
 
طرز طلب کل سرمایه گذاری صورت گرفته در این نیروگاه را به ارزش ۲۹۰ میلیون یورو برشمرد و اضافه کرد:۷۰درصد سرمایه گذاری در این پروژه از طریق تسهیلات منابع خارج از کشور و ۳۰ درصد توسط سهامداران تامین می شود.
 
وی مدت زمان ساخت و تکمیل این نیروگاه را سه سال عنوان و ابراز امیدواری کرد تا تابستان ۹۹ این نیروگاه به بهره برداری برسد. در طی دوران ساخت نیروگاه قریب به ۸۰۰ نفر از افراد متخصص بومی استان در عملیات احداث حضور داشته و پس از پایان احداث نیروگاه نیز نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارشناسان استان در نیروگاه مشغول به کار خواهند شد.