«نود اقتصادی»- مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، وجود هرگونه رانت در جریان فروش نفت خام در بدنه وزارت نفت و حتی شرکت ملی نفت ایران را رد و ابراز تاسف کرده که القای وجود رانت در جریان فروش نفت در بدنه شرکت ملی نفت از ناحیه طرفداران مافیای نفت در بیرون وزارتخانه نفت است.

سید محسن قمصری در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح داده که پول و درآمد حاصل از فروش نفت به صورت مستقیم به خرانه کشور واریز شده و هیچ نفعی برای شرکت ملی نفت ایران ندارد.

وی مدعی شد: افرادی که به دنبال فروش نفت در بورس انرژی هستند دنبال ایجاد رانت هستند، اما اشاره‌ای نکرد که دقیقا در کجای بورس انرژی چنین اتفاقی می افتد!

قمصری گفت که اقتصاد دارای ارز چند نرخی نمی‌تواند بورس موفقی داشته باشد بنابراین فروش نفت خام در بورس انرژی در شرایط فعلی به معنی حراج نفت خام در بورس نفت است.

مدیرسابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران،تاکید کرد که برای شکل گیری یک بورس انرژی واقعی باید به سمت ارز تک نرخی حرکت کرد حال آنکه متاسفانه الان چنین ابزاری وجود ندارد.

وی درباره کاهش صادرات نفت خام ایران در شرایط اجرایی شدن تحریم های نفتی از اواسط آبان ماه سالجاری هم اظهارداشت که با توجه به بررسی‌های که از بازار صورت گرفته صادرات نفت خام ایران به محدوده یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید اما سقوط آن به زیر یک میلیون بشکه در روز محتمل نیست!

قمصری اذعان داشت که دور قبلی تحریم قبلی بیشتر دید سیاسی بر آن متمرکز بود، اما تحریم فعلی بیشتر اقتصادی است و آمریکایی‌ها از اعمال تحریم‌ها بر علیه ایران ببیشتر دنبال منافع اقتصادی خود هستند، بنابراین بعید است تحریم‌های جدید شبیه تحریم قبلی باشد.

وی اضافه کرد که مدیر تحریم‌های قبلی بر علیه ایران تعدادی افراد سیاسی بودند اما مدیران فعلی تحریم‌ها بر علیه ایران عده‌ای افرادی اقتصادی به شمار می‌آیند، بنابراین احتمال دارد که برای مقابله با تحریم‌ها بتوان با زبان بازرگانی اقتصادی فعالیت‌هایی را انجام داد.

قمصری، ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا را فردی دانست که بیشتر به دنبال منافع شخصی و اقتصادی خود بوده و ممکن است با به کار بردن برخی از عوامل در بازار بتوان عملیات صادرات نفت خام کشور را تداوم بخشید.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به «نود اقتصادی» گفت که پالایشگاههای کره جنوبی و ژاپن دنبال  استفاده از نفت خام ایران بوده چون سود پالایشی آنها را افزایش میدهد  اما اگر مجبور به تبعیت از سیاست‌های تحریمی شوند به طور قطع تبعیت کرده و واردات نفت خام خود از ایران را صفر می‌کنند.

وی، درباره امکان فروش نفت خام ایران در قالب محموله کوچک نفت هم توضیح داد که محموله‌های راجی در بازار نفت در محدوده یک تا دومیلیون بشکه بوده اما اگر حجم محموله های نفتی به 300 هزار بشکه یا همان 800 هزار تن برسد هزینه عملیاتی حمل را افزایش داده و هرچه حجم محموله ها کوچکتر شود اجرای این طرح را با مشکل بیشتری مواجه خواهد کرد.

به گفته قمصری با توجه به نوسانات نرخ دلاردرکشور،بخش خصوصی توان لازم را برای خرید محموله های کوچک  و فروش آن در بازار بین الملل را ندارد، مگر با تشکیل برخی کنسرسیوم  ها که بازهم به دلیل دو نرخی بودن ارز، فروش این مدل نفت خام زمینه فساد و رانت را فراهم می کند.

وی،جستجو کردن همه عوامل  بازاریابی و فروش نفت خام در بخش بین الملل شرکت ملی نفت را یک ساده اندیشیدی برشمرد و اظهارداشت که مهیا کردن بخش عمده فروش نفت خام در وزارت امور خارجه بوده بنابراین وزارت امور خارجه باید بتواند زمینه اجرایی شدن آن را مهیا سازد.

به گفته قمصری، موتور اصلی مهیا سازی فروش بیشتر نفت خام در وزارت امورخارجه بوده و صادرات نفت خام  باید با یک دیپلماسی انرژی در وزرات خارجه صورت پذیرد.

مدیرسابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، یکی از نقاط فروش نفت خام را تمرکز بر روی کشورهای عضو اتحادیه "آسه آن " ذکر کرد چون این کشورها به شدت نیارمند انرژی بوده و ایران باید برای فروش نفت خام  متوجه این فرصت باشد.

وی اذعان داشت که کشورهای عضو اتحادیه "آ سه آن" بخش خصوصی فعالی داشته که بخش خصوصی هم به طور معمول دنبال منافع خود است هر چند که آنها هم در چارچوب سیاست کشور خود حرکت می‌کنند و اگر مجبور باشند از سیاست تحریم ها برعلیه ایران تبعیت کنند.