«نود اقتصادی»: طبق استانداردهای جهانی هزینه هر ساعت پرواز با هواپیما در مسیرهای مختلف حدود 100 دلار است؛ براین اساس دست اندرکاران صنعت هوایی می گویند، تعیین بهای بلیت شرکت های هواپیمایی بر پایه نرخ های اعلامی سامانه سنا، افزایش نرخ ها را اجتناب ناپذیر کرده است.
در این رابطه محمود شکرآبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با افزایش قیمت ارز، هزینه های شرکت های هواپیمایی افزایش قابل توجه ای یافته زیرا بین 60 تا 65 درصد هزینه ها ارزی است.
به گفته وی، افزایش این هزینه ها، سبب شده تا قیمت تمام شده شرکت های هواپیمایی به سه برابر برسد.
عضو هیات مدیره شرکت هواپیمایی قشم اظهار داشت: هر چند در فصل تابستان سفرهای برنامه ای، مانع از کاهش شمار مسافران شد اما از مهرماه به احتمال زیاد با کاهش فاحشی از درصد مسافران شرکت های هواپیمایی مواجه خواهیم بود.
وی بر کاهش هزینه های شرکت هواپیمایی تاکید کرد و گفت: بیشتر شرکت های هوایی به دنبال کاهش هزینه های خود هستند اما با توجه به افزایش هزینه های ارزی، شاهد تغییر ملموس و قابل توجهی نخواهیم بود.
شکرآبی افزود: با این حال شرکت های هواپیمایی انتظار دارند دولت در این شرایط به کمک آنها آمده و با اختصاص ارز مورد نیاز و همچنین حذف بخشی از عوارض، مالیات و خدمات فرودگاهی، به کاهش هزینه های این شرکت ها کمک کند.
به گزارش ایرنا، سازمان هواپیمایی کشوری 18 مردادماه در بخشنامه ‌ای به شرکت های هوایی اعلام کرد: «نرخ ارز شرکت های هوایی از این پس بر اساس نرخ سامانه سنا بانک مرکزی‌ محاسبه می شود»؛ در این روز میانگین هر دلار در این سامانه 90 هزار و 500 ریال و هر یورو 106 هزار و 228 بوده است.
نرخ ارز در سامانه نظارت ارز (سنا) بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده در آن توسط صرافی های مجاز کل کشور است.
به باور دست اندرکاران صنعت هوایی، تامین ارز مورد نیاز به قیمت آزاد از این سامانه، هزینه شرکت های هوایی را افزایش خواهد داد و نتیجه افزایش قیمت بلیت هواپیما، کاهش سفرهای هوایی مردم در مسیرهای داخلی و خارجی اجتناب ناپذیر است در حالی که در سال های اخیر حجم سفرهای هوایی مردم حدود 10 درصد افزایش یافته بود.