مجیدرضا حریری، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه بر اساس قواعد و مقررات امکان قاچاق کالا از گمرک وجود ندارد، گفت:بر خلاف  اینکه قوانین گمرکی در خصوص قاچاق کالا محکم است اما در یک دهه گذشته شواهد از وجود قاچاق  گمرکی خبر می دهد.

حریری با اشاره به نقش موثر و مهم سامانه های الکترونیکی در شفافیت فرآیند تجاری کشور اظهار کرد: با رونمایی از سامانه های جدید مانند «سامانه جامع تجارت» و «سامانه جامع امور گمرکی» قاچاق پنهان به شدت کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید: کدام خودرو ها پشت درِ بسته گمرک ماندند؟


نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه بازرگانان باید برای سرعت بخشیدن به فرآیند کاری خود تنها با یک سامانه در ارتباط باشند، ابراز کرد: برای تحقق این امر و در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز همه سامانه های موجود دخیل در امر تجارت کشور باید به هم متصل شوند.

وی افزود: در واقع به هر میزانی که روابط میان بازرگان و متصدی یا کارشناس کم شود به همان میزان نیز شاهد کاهش فساد اداری خواهیم بود.

علت رسوب کالا در گمرکات بخشنامه های متعدد است

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به سه عامل «اشکالات نرم افزاری»، «مشکلات برنامه ریزی سامانه ها» و « کمبود زیرساخت های الکترونیک» گفت: سه عامل فوق مانع اجرای مطلوب سامانه ها در فرآیند شفاف سازی تجارت کشور است.

وی در پایان با انتقاد از رسوب کالا در گمرکات کشور اظهار کرد: گمرک مجری مصوبات دیگر دستگاه ها است؛ نا بسامانی کنونی در خصوص ترخیص کالا از گمرکات ریشه در تعدد بخش نامه ها و دستورالعمل ها در پنج ماه اخیر دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.