تارنمای گمرک جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) تصویر نامه ای را منتشر کرد که نوزدهم مهرماه مدیر گمرک شلمچه از مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک خواسته است ارسال محموله های ترانزیتی به این گمرک تا پایان ایام اربعین حسینی (ع) متوقف شود.
«محسن معماری» دلیل این درخواست را «اعلام طرف عراقی مبنی بر بسته شدن مرز» اعلام کرده بود.
پیرو این درخواست، مدیرکل دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک بیست و سوم مهرماه در بخشنامه ای به گمرک های کشور رعایت این امر را خواستار شد.
زمان دقیق رفع این ممنوعیت در بخشنامه نوشته نشده است.

** ممنوعیت ورود خودروهای سواری به عراق از مرز شلمچه
گمرک جمهوری اسلامی ایران دیروز اعلام کرد: زائران عتبات عالیات برای خروج موقت خودرو (کابوتاژ) می توانند از گمرک های مرزی شلمچه و مهران تردد کنند.
بر پایه اعلام گمرک، تشریفات خروج موقت خودرو در گمرک غرب تهران فقط برای خودروهای پلاک تهران انجام می شود.
زائران اربعین حسینی در استان ها می توانند برای انجام تشریفات ورود موقت خودروهای خود به نزدیک ترین گمرک محل مراجعه و پس از اخذ کدینگ به طور الکترونیکی تشریفات خروج موقت خودرو را انجام دهند.
با این همه، عصر امروز (چهارشنبه) تارنمای گمرک جمهوری اسلامی به نقل از رییس گمرک شلمچه از ممنوعیت ورود موقت خودروهای سواری خبر داد.
«محسن معماری» گفت: در جلسه امروز با حضور مسوولان گمرک عراق اعلام شد با توجه به ترافیک زیاد در جاده های منتهی به عتبات عالیات ورود خودروهای سواری با پلاک ورود موقت (کابوتاژی) از مرز شلمچه به داخل عراق از سوی گمرک این کشور ممنوع شده است.
وی افزود: ورود اتوبوس، ون و مینی بوس به داخل این کشور مجاز است و مشمول این ممنوعیت نیست و هزینه ای از این بابت از سوی گمرک عراق دریافت نمی شود و متقاضیان می توانند تشریفات خروج موقت این خودروها را در گمرک های داخلی انجام دهند و فقط برای خروج به مرز مراجعه کنند‌.
معماری گفت: تعرفه ورود خودروهای غیرایرانی از طریق مرزهای ایران به عراق مشمول 20 درصد ارزش خودرو به عنوان وثیقه افزون بر 100 دلار هزینه است.
وی ادامه داد: همراه داشتن کالای همراه مسافر مجاز بوده و بیش از این مشمول مقررات تجاری است و باید از طریق موکب ها وارد عراق شود.