محمود پور دیوان بیگی مقدم، یکی از مشکلات کنونی افراد اعزامی از شهرستان و کل کشور به کربلا را معطلی کامیون های حامل کالا دانست و گفت: نیروهای اعزامی که هفته گذشته به کربلا اعزام شدند، توانستند از مرز عبور کنند و در محل مستقر شوند، اما از 21 کامیون حامل کالا، 13دستگاه از مرز عبور ایران عبور کرده و همچنان در داخل گمرک عراق معطل هستند.
این مقام مسئول با بیان اینکه 70درصد از نیازهای نیروهای اعزامی در 13 کامیون قرار دارد، ادامه داد: همین امر موجب شده تا نیروهای اعزامی معطل مواد اولیه باشند و تاکنون آماده سازی نیز صورت نگرفته است.
مقدم با بیان اینکه علاوه بر کامیون ها، 26 نیرو از جمله راننده و کمک راننده نیز معطل هستند، گفت: این مشکل فقط مختص به شهرستان دماوند نیست و به گفته نیروهای اعزامی، چندصد کامیون با این مشکل مواجه و نیازمند همکاری و مساعدت مسئولان کشور جهت ارائه خدمات بهتر به زائران هستند.
دبیرستاد اربعین حسینی دماوند با اشاره اقدامات صورت گرفته جهت برپا شدن موکب امام حسن مجتبی(ع) به کربلای معلی اظهار داشت: موکب امام حسن مجتبی (ع) امسال برای چهارمین بار در محله باب الطویریج برای اقامه عزاداری و آماده کردن پذیرایی از زائران سید الشهدا برپا می شود.
وی با بیان اینکه امسال حسینیه‌ای طبق قرارداد با این اهالی در دست تجهیز موکب قرار گرفته است، افزود: فضای این حسینیه با داشتن دو طبقه 400 مترمربعی برای استراحت و اسکان روزانه حدود 500 زائر پیش بینی شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر حسینیه، در ایستگاه موکب هم روزانه بیش از 30 هزار زائر با چای و شیرینی و سه وعده غذا، پذیرایی می شوند.
مقدم با اشاره به اینکه استقرار موکب امام حسن مجتبی(ع) شهرستان دماوند از 15 تا 20 صفر مطابق با ایام اربعین خدمات رسانی خواهد کرد، گفت: سال گذشته به دلیل در اختیار داشتن قطعه‌ زمین و فضای کافی، قادر به برقراری چادرهای اسکان بودیم و می‌توانستیم در یک شبانه روز حدود یکهزار نفر را اسکان بدهیم اما امسال به دلیل گرمای شدید و عدم دسترسی به مکان سابق این امکان از ما گرفته شده ولی با این وجود شرایط اسکان همچنان فراهم است.
دبیرستاد اربعین حسینی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: امکان پذیرایی از بانوان شهرستان دماوند مقدور نیست اما امیدواریم با ساخت حسینیه و کمک و حمایت مالی شهروندان به موکب، فضایی را در طبقات بالا برای استراحت و زیارت بانوان در ایام اربعین و حتی طی 6ماه از سال اختصاص دهیم.
وی گفت: کمک در قالب کالا و یا حمایت های نقدی و همچنین وسایل نقلیه و مصالح ساختمانی برای ساخت حسینیه جهت ارسال توسط نهادهای شهرستان و خیرین صورت گرفته که جای تقدیر دارد و امیدواریم سال های دیگر نیز این فعالیت ادامه یابد و بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.
مقدم با بیان اینکه جهت ساخت حسینیه و انجام تمهیدات لازم قبل از برپایی موکب تعدادی از نیروها اعزام شده اند، افزود: هم اکنون 60 نفر به کربلای معلی اعزام شده‌اند و حدود 20 کامیون نیز در اختیار موکب جهت آماده سازی حسینیه قرار گرفته و در نظرداریم با ایجاد سرویس‌های بهداشتی، کف‌سازی و تهیه آشپزخانه ، خدمات به نحو مطلوب تری ارائه شود.
این مقام مسئول گفت: این موکب علاوه بر خدمات به زائران در کربلا، ساخت حسینیه در مشهد مقدس و ساخت بیمارستان‌ و مراکز خیریه و درمانی را در شهرستان در نظر دارد.
دبیرستاد اربعین حسینی دماوند یکی دیگر از اقدامات ارزشمند موکب دماوند را کمک به زلزله زدگان کرمانشاه دانست و بیان کرد: تاکنون این ستاد حدود دو هفته کمکهای مردمی و زائران را جذب و چندصد میلیون وجه نقد و کالاهای غیرنقدی را به کرمانشاه ارسال کردند.