«نود اقتصادی»: رضا اردکانیان وزیر نیرو در سی و سومین کنفرانس بین المللی برق ایران اظهار داشت: علیرغم وجود قیمت تکلیفی در صنعت برق توانستیم تا به امروز وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

وی افزود:  تابستان 97 یک کارنامه مثبت و قابل اعتنا برای صنعت برق بود که مورد تقدیر مردم و نمایندگان مردم در مجلس قرار گرفت.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: ما در بخش برق نیازمند مدیریت مصرف هستیم و در این خصوص باید برای مصرف کنندگان سازوکارهای تشویقی داشته باشیم تا بدمصرف ها به بخش خوش مصرف ها اضافه شوند؛ همچنین در بخش اجرا نیز مجریان و دست اندرکاران نیازمند سازوکارهای تشویقی و دلگرم کننده هستند.

اردکانیان با بیان اینکه نباید در صنعت برق فرصت را از دست بدهیم گفت: وجود زیرساخت ها و منابع انرژی و همچنین وجوه اجتماعی مدیریت منابع زیست محیطی بویژه در بخش انرژی یک واقعیت انکارناپذیر برای کشور است که بایستی در پروژه های تحقیقاتی، اجرایی و سیاست گذاریهای ما مورد توجه و عنایت قرار بگیرد.

وی افزود: ارتباط موثر و صحیح و منظم بین مراکز پژوهشی و بخش صنعت باید بیش از پیش شکل بگیرد و انتظار است که کنفرانس سالانه صنعت برق در این راستا عملکرد موثری داشته باشد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در تابستانی که گذشت توانستیم 2 هزار مگاوات را در زمان اوج بار صرفه جویی و مدیریت تقاضا داشته باشیم، گفت: برای تابستان سال آینده علاوه بر بهره برداری از 5 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق ، 3 هزار مگاوات مدیریت بخش تقاضا با صرفه جویی و اصلاح روند مصرف در برنامه ها دیده شده است.

اردکانیان با تاکید بر اینکه نباید تمام مشکلات و ناکارآمدهای احتمالی را پشت دیوار قیمت تکلیفی گذاشته و توجیه کنیم گفت: درخصوص قیمت تکلیفی به زودی درها باز خواهد شد و باید ما جوابگوی قیمت تمام شده هم باشیم اما در وضعیت فعلی نباید نقش شیوه های مدیریتی را نادیده گرفته و با اعمال شیوه های مدیریتی در بخش های عرضه و تقاضا مسائل را به خوبی پیش ببریم.

وی افزود: در هفته های اخیر جلسات متعددی در کمیسیون های تخصصی مجلس داشتیم و دستاوردهای خوبی که در زمینه آب و برق به دست آمده بود را به مشروح توضیح دادیم و فردا نیز جزئیات آخرین وضعیت صنعت برق را در نشستی با مدیران صنعت برق کشور تشریح خواهیم کرد.