«نود اقتصادی»: محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: موافقتنامه ترانزیتی حمل و نقل دریایی ایران، هند و افغانستان در سال ۹۵ با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند به امضا رسید. این موافقتنامه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در سال جاری از سوی هیئت دولت ابلاغ شد.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۹ این موافقتنامه باید شورای هماهنگی اجرای آن تشکیل شود که امروز شاهد برگزاری نخستین نشست شورای هماهنگی موافقتنامه چابهار هستیم و دومین نشست آن طی دو ماه آینده برگزار خواهد شد.

راستاد تأکید کرد: اجرای این موافقتنامه کمک شایانی به بهبود روابط سه کشور کرده و کشتیرانی سه کشور از طریق بندر چابهار انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در این مدت شاهد بودیم که 9 کشتی حامل گندم صادراتی هند و افغانستان از طریق چابهار حمل و زمینه خوبی با توجه به توسعه زیرساخت های بندر چابهار فراهم شد.

وی گفت: شرکت هندی IPGL برای نصب تجهیزات و اپراتوری بندر چابهار سرمایه گذاری کرده است، ضمن اینکه با آغاز به کار این موافقتنامه، این امکان وجود دارد که از ظرفیت سه کشور برای صادرات کالا به کشورهای حوزه آسیای میانه و اقیانوس هند استفاده شود.

راستاد ادامه داد: طی دو هفته آینده شاهد امضای قرارداد رسمی بهره برداری از بندر چابهار از سوی شرکت IPGL هند خواهیم بود.

وی تأکید کرد:  امضای این قرارداد باعث می شود تا کالاهای بیشتری از مبدأ هندوستان و از طریق چابهار جذب شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون زیرساخت های ما در بندر چابهار فراهم شده و ما همان طور که توانسته ایم محموله هایی را از مبدأ هندوستان به افغانستان حمل کنیم از همان طریق می توانیم از مبدأ افغانستان به هندوستان بارها را جابه جا کنیم.