«نود اقتصادی»:مصطفی قلی خسروی در واکنش به تخلف برخی مشاوران املاک در زمان فروش واحدهای مسکونی به این ترتیب که به فروشنده می گویند از شما کمیسیون نمی گیریم و قیمت ملک تا حدود 20 تا 25 درصد گران تر به خریدار فروخته و این مبلغ را به جیب می زنند، اظهار کرد: اگر مشاور املاک با مبایعه نامه ملکی را مثلا با قیمت 200 میلیون تومان بخرد و آنرا به 210 میلیون تومان بفروشد، این کار ایرادی ندارد.

وی در عین حال ادامه داد: اما اگر به فروشنده یک قیمت را می گویند و به خریدار قیمتی به مراتب بالاتر و در این بین کمیسیون نگرفته و مابه التفاوت را برای خود برمی دارند، این یک کار حرام است و مال، مال حرام.

وی با بیان این که چنانچه متوجه شویم کسی این کار را کرده است با اشد مجازات با او برخورد می کنیم، تصریح کرد: در برخی استان های شمالی دیده ام که این کار را کرده اند، اما در تهران خیر، نه شنیده ام و نه دیده ام.

اجاره نشینی رئیس املاکی های کشور/گرانترین و ارزانترین خانه های تهران چند؟

خسروی با یادآوری این که تذکرات لازم به رئیس اتحادیه استان های شمالی کشور در این رابطه، گفت: در این خصوص به روسای اتحادیه املاک شهرهای شمالی از جمله نوشهر و بابل تذکر لازم را برای برخورد با مشاورانی که به گران شدن مسکن دامن می زنند، داده ام.

وی بیان کرد: بر اساس قانون، بار اول به مشاوران متخلف تذکر داده می شود. در صورت تکرار تخلف بار دوم یک هفته و بار سوم شش ماه  بنگاه پلمب می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که تکرار تخلف برای بار چهارم پروانه بنگاه باطل و مغازه برای همیشه تعطیل می شود، گفت: باید اتاق اصناف قدرت بیشتری داشته باشد و بتواند مشاوران املاک متخلف را برای مدتی به جاهای بد آب و هوا تبعید کند.