«نود اقتصادی»:مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ، با انتقاد از تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم اظهار کرد: آخرین شنیده ها حاکی از آن است که وزارت جهاد کشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید را 1580 تومان اعلام کرده بود که در پی افزایش هزینه های تولید مجددا طی نامه ای به شورای اقتصاد نرخ جدیدی را پیشنهاد داد.

به گفته وی با توجه به افزایش هزینه های تولید و تورم فعلی، نرخ یک هزار و 580 تومانی برای خرید هر کیلو گندم، جوابگوی هزینه کشاورزان نیست.

اسدی ادامه داد: با توجه به تورم فعلی و تورمی که تا پایان سال گریبانگیر بخش کشاورزی است، حداقل قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 97-98 باید 2 هزار تومان اعلام شود.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز نرخ هر کیلو گندم در بازارهای جهانی را 280 دلار اعلام کرد و افزود: براین اساس اگر دولت قصد ندارد که در سال زراعی جدید هر کیلو گندم را حداقل با نرخ 2 هزار تومان از کشاورزان خریداری کند، از این رو انتظار می رود که ممنوعیت صادرات گندم را بردارد .

وی در پایان با اشاره به اینکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم توجیه اقتصادی ندارد، بیان کرد: با توجه به آنکه دولت برخلاف قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی عمل می کند؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که برخی کشاورزان به سراغ کشت دیگر محصولات روند و برخی به ناچار به کشت گندم ادامه می دهند.